Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

20/05/2024

O skarbach i tajemnicach gminy Mieleszyn

Spotkania z młodzieżą są wyjątkowe! Szczególnie, gdy do spotkania dochodzi w gminie, w której człowiek się urodził. I mnie dzisiaj spotkało takie szczęście, że na zaproszenie Olgi Hajkowskiej, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Mieleszynie, gościłem w tamtejszej Szkole Podstawowej, gdzie wygłosiłem dwie prelekcje dla młodzieży. Spotkania dotyczyły dziejów gminy Mieleszyn, jak i świadków historii pochodzących z tejże gminy.

 

Zanim ponad 60-osobowej grupie uczniów z klas V – VII, opowiedziałem o „Skarbach i tajemnicach gminy Mieleszyn”, dyrektor Olga Hajkowska, przedstawiła mnie uczniom.

 

- Pan Karol Soberski to dziennikarz z 28-letnim stażem, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pan Karol to także pisarz, autor m.in. „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019), „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021) oraz „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” (2024). Jest też współautorem monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011). Jest również pomysłodawcą i głównym organizator czterech edycji międzynarodowego Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, jednego z największych takich wydarzeń w Polsce – mówi O. Hajkowska, dyrektor biblioteki.

Skarby i tajemnice gminy Mieleszyn

 

Po przedstawieniu mojej osoby, przez 45 minut opowiadałem uczniom o walorach historycznych i turystycznych gminy Mieleszyn, o skarbach i tajemnicach zarówno tych związanych z okresem międzywojennym, jak i II wojną światową. Mówiłem o zagadkach pałaców w Mielnie, Dziadkowie, Popowie Podleśnym, Przysiece, Popowie Ignacewie, a także o tajemnicach Łopienna, Sokolnik, Świątnik Małych, Jezioro Utrata, Lasów Nowaszyckich, czy też o sekretach miejsc, których już nie ma, jak choćby Huby Mieleńskie.

 

Przy tej okazji pokazałem uczniom – niepublikowane nigdy wcześniej – zdjęcia z lat 20. i lat 30. z majątków w Mielnie, Dziadkowie, czy Popowie Podleśnym.

 

Po prelekcji, uczniowie mieli pytanie odnośnie depozytów ukrytych w jednym z majątków, tuneli mających się znajdować w jednej z miejscowości, czy też pytali o historyczne informacje związane z Popowem Tomkowym, czy Ośnem.

 

Świadkowie historii

Drugie dzisiejsze spotkanie odbyłem z uczniami klasy VII, który opowiedziałem o moich spotkaniach ze świadkami historii. Wspomniałem, że historia od blisko 30 lat jest moją wielką pasją, a od 2012 roku staje się także codzienną pracą, której efektem są kolejne moje książki o dziejach regionu! Pierwsza z nich ukazała się w 2016 roku i od tego czasu napisałem 7 książek (nie licząc trzech wcześniejszych przewodników i współautorstwa w monografii o medycynie na usługach III Rzeszy). Wszystkie te książki oparte są o dokumenty, archiwalia ale przede wszystkim o wspomnienia „świadków historii” do których udało mi się dotrzeć.

 

Dalej podkreślałem, że od kilkunastu lat zbieram różne głosy żyjących jeszcze świadków i ich dzieci o latach międzywojennych, II wojny światowej i latach komunizmu. W tych wspomnieniach jak w kalejdoskopie, możemy się przyglądać historii oczami naocznych świadków.

 

W trakcie tych spotkań doświadczam przeżyć, jakie nigdy nie byłby moim udziałem, przenoszę się w świat którego od dziesięcioleci już nie ma… Mówiłem uczniom, że przez te lata zebrałem wspomnienia ponad 200 świadków historii, z czego 100 osób było urodzonych w latach 1912 - 1945 roku. Większość z nich odeszła już z tego świata, ale ich wspomnienia pozostały, są nagrane i są oraz będą publikowane w kolejnych moich książkach. Kolejnych blisko 100 urodziło się między 1946 a 1955 rokiem i ich opowieści również wnoszą wiele w dzieje naszego regionu.

 

Na koniec mojej prelekcji wskazałem, że wszystkie te spotkania są dla mnie niezapomnianym przeżyciem, czasem wsłuchiwania się w opowieści, których nikt przede mną nie słyszał, wsłuchiwania się we wspomnienia, które często sprawiały, że płynęły łzy… Wiele tych wspomnień to niezwykłe odkrycia i świadectwa niezwykłych wydarzeń…

Dzisiejszej spotkania z młodzieżą były dla mnie wyjątkowe, ponieważ odbyły się w gminie, w której przyszedłem na świat. I opowiadałem o miejscach mi bliskich, których historię od 20 lat zgłębiam i odkrywam.

 

Dziękuję dyrektor biblioteki Oldze Hajkowskiej za zaproszenie i możliwość podzielenia się moją wiedzą z młodymi mieszkańcami gminy Mieleszyn, a uczniom za miłą atmosferę podczas spotkania.

 

Dziękuję również panu Piotrowi Matysiakowi, za możliwość zobaczenia Sali Muzealnej w Szkole Podstawowej w Mieleszynie.


Fotorelacja ze spotkania do obejrzenia tutaj

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022