Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

06/07/2023

O szerokiej współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna!

Dzisiaj spotkałem się z Piotrem Wiśniewskim, dyrektorem Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, by porozmawiać o szerokiej współpracy biblioteki zarówno z moją osobą, Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”, której jestem prezesem, jak również powstającym Instytutem Historii Ziemiaństwa, którym od jesieni będę kierował. Ponad godzinne, bardzo konstruktywne i rzeczowe spotkanie zapowiada wspólne ciekawe przedsięwzięcia. Dziękuję Piotrowi za zaproszenie.

 

Dzisiaj miałem przyjemność zawitać do Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, gdzie zaprosił mnie Piotr Wiśniewski, dyrektor tej placówki. Celem spotkania było omówienie współpracy biblioteki z moją osobą, Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”, której jestem prezesem, jak również powstającym Instytutem Historii Ziemiaństwa, którym od jesieni będę kierował.

W pierwszej kolejności Piotr przedstawił mi terminy wydarzeń, które biblioteka organizuje w sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie m.in. festiwalu Preteksty, Fyrtel i Offeliada. W ten sposób chcieliśmy wyeliminować możliwość nakładania się wydarzeń organizowanych przeze mnie i bibliotekę. Okazało się, że w 90 procentach terminy nie pokrywają się. Tym samym zarówno czytelnicy biblioteki, jak i uczestnicy moich wydarzeń, nie będą musieli decydować z których propozycji muszą zrezygnować.

Później była mowa o możliwości zorganizowania mojej wystawy w bibliotece przy ul. Staszica. Wystawy na którą składałby się dokumenty, zdjęcia i inne materiały archiwalne związane z osobą Mariana Habera, bohatera mojej książki „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Być może taka ekspozycja zostanie zorganizowana jesienią tego roku.

Ze strony Piotra padła też propozycja mojego udziału w spotkaniu popularnonaukowym z cyklu „Włącz ciekawość” lub w spotkaniu z cyklu „Zbliżenia”, które są organizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna. Dokładny termin takiego spotkania zostanie ustalony w sierpniu.

Na koniec ponad godzinnego spotkania omówiliśmy też możliwości współpracy przy różnych innych projektach.

Dziękuję Piotrowi za zaproszenie i konstruktywną rozmowę oraz propozycje współpracy z moją osobą (jak i z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć” i powstającym Instytutem Historii Ziemiaństwa) przy różnych inicjatywach. Wspólnie uznaliśmy, że taka współpraca przyniesie wiele korzyści dla mieszkańców Gniezna i regionu.

Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna to już kolejna instytucja z którą współpracuję. Wcześniej nawiązałem współpracę z Pałacem w Czerniejewie, Gminną Biblioteką Publiczną w Zdziechowie, Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie, Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Janowcu Wielkopolskim, Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczna w Żninie oraz Pałacem w Zakrzewie.

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022