Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

04/06/2022

Opowiadałem o historii dworu w Rybieńcu

W sobotę, 4 czerwca miałem wielką przyjemność wygłosić prelekcję pt. „Historia dworu w Rybieńcu”. Miejscem mojego wykładu był oczywiście dwór w Rybieńcu w gminie Kiszkowo, od kilku lat będący własnością prywatną. Okazją do przybliżenia dziejów tego dworu był zjazd rodzinny zorganizowany w tej rezydencji.

 

Rybieniec – wieś na północno-zachodnim skraju gminy Kiszkowo (w powiecie gnieźnieńskim) wzmiankowana była już pod koniec XIV wieku, kiedy to jako jej dziedzice występują bracia Jan i Mikołaj Rybieńscy herbu Korzbok. W późniejszych wiekach wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli.



W 1874 r. od Sawickich majątek kupuje za 108.000 marek Henryk Zabłocki i pozostaje tutaj do 1896 r. Majątek liczył 479 ha, w tym 376 ha pól uprawnych, 40 ha łąki, 33 ha lasy 2 ha wody. Prowadzona była hodowla bydła, wydobycie torfu i funkcjonowała mleczarnia nastawiona na produkcję masła. W 1896 r. majątek zakupiła rodzina Mateckich z Gniezna, od których na początku XX wieku kupił ją Wilhelm von Wendorff.



W 1909 r. właścicielem Rybieńca stał się Fryderyk von Wendorff, który wybudował okazały dwór, stojący do dzisiaj. I właśnie z osobą Friedricha łączy się kilka zagadek.



I o tych zagadkach - w których nie zabrakło skarbów, czy symboli masońskich - opowiadałem w kilkudziesięciominutowym wykładzie zaprezentowanym w sali konferencyjnej dworu w Rybieńcu.



Okazją do prelekcji, do której zostałem zaproszony, był zjazd rodzinny zorganizowany we dworze w Rybieńcu.

Osoby czy instytucje zainteresowane zaproszeniem mnie z prelekcją na tematy związane z ziemiaństwem na Pojezierzu Gnieźnieńskim lub II wojną światową - mogą się kontaktować pod numerem telefonu: 515-980-504

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022