Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

10/05/2024

Osiem lat z życia pisarza… Wyjątkowe spotkanie w Janowcu Wlkp.

Takiego spotkania z pisarzem Karolem Soberskim jeszcze nie było! Dzisiaj w Bibliotece Publicznej im. Stefanii Popiołek w Janowcu Wielkopolskim odbyło się spotkanie z Karolem Soberskim w trakcie którego opowiedział o swoich książkach, o pracy pisarza, o pozyskiwaniu informacji i – po raz pierwszy – o przygodach i ciekawostkach, które spotykały go podczas pisania książek i pozyskiwania materiałów archiwalnych. Nie zabrakło również planów wydawniczych na najbliższe 3 lata, w tym o informacji książce „Raport Habera” w której przedstawi nieznane fakty z dziejów gminy Janowiec Wielkopolski.

 

– Karol Soberski to pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator czterech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych w Polsce, którego edycje odbyły się: w 2019, 2021, 2022 i 2023 r. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach, o ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk – tymi słowami powitała gościa Natasza Ber, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefanii Popiołek w Janowcu Wielkopolskim.

 

Następnie, przez 1,5 godziny, Karol Soberski opowiadał o swoich początkach: jak zaczęła się jego przygoda z pisaniem książek o dziejach regionu, skąd czerpie wiadomości do swoich książek, jak przebiegają spotkania ze świadkami historii do których dociera i których wspomnienia oraz świadectwa publikuje później w książkach.

 

– Historia od blisko 30 lat jest moją wielką pasją, a od 2012 roku staje się także codzienną pracą, której efektem są kolejne moje książki o dziejach regionu! Pierwsza z nich ukazała się w 2016 roku i od tego czasu napisałem 7 książek (nie licząc trzech wcześniejszych przewodników i współautorstwa w monografii o medycynie na usługach III Rzeszy). Wszystkie te książki oparte są o dokumenty, archiwalia ale przede wszystkim o wspomnienia „świadków historii” do których udało mi się dotrzeć – mówi Karol Soberski.

 

Dalej autor podkreśla, że od kilkunastu lat zbiera różne głosy żyjących jeszcze świadków i ich dzieci o latach międzywojennych, II wojny światowej i latach komunizmu. W tych wspomnieniach jak w kalejdoskopie, możemy się przyglądać historii oczami naocznych świadków. – W trakcie tych spotkań doświadczam przeżyć, jakie nigdy nie byłby moim udziałem, przenoszę się w świat którego od dziesięcioleci już nie ma… A ja mam to szczęście, dzięki tym „świadkom historii”, że mogę uczestniczyć w tym świecie… – zaznacza. – Przez te lata zebrałem wspomnienia ponad 200 świadków historii, z czego 100 osób było urodzonych w latach 1912 - 1945 roku. Większość z nich odeszła już z tego świata, ale ich wspomnienia pozostały, są nagrane i są oraz będą publikowane w kolejnych moich książkach. Kolejnych blisko 100 urodziło się między 1946 a 1955 rokiem i ich opowieści również wnoszą wiele w dzieje naszego regionu – dodaje.

 

Jak dodaje K. Soberski, wszystkie te spotkania są dla mnie niezapomnianym przeżyciem, czasem wsłuchiwania się w opowieści, których nikt przede mną nie słyszał, wsłuchiwania się we wspomnienia, które często sprawiały, że płynęły łzy… Wiele tych wspomnień to niezwykłe odkrycia i świadectwa niezwykłych wydarzeń...

 

Tym dzisiejszym opowieściom K. Soberskiego o jego pracy, spotkaniach, pozyskiwaniu materiałów archiwalnych, przygodach i ciekawostkach, które go spotykają towarzyszyły w większości fotografie z okresu międzywojennego. Dzięki temu uczestnicy spotkania zostali zabrani w świat wydarzeń, ludzi i miejsc, które przestały istnieć 1 września 1939 roku...

 

Na koniec K. Soberski zapowiedział swoją kolejnej książki, które chce w tym roku wydać, czyli „Głębokie. Tropami tajemnic” oraz „Raport Habera” Zaprosił również zebranych na wrześniowy V Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się od 13 do 15 września pod hasłem „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone”.

 

Po spotkaniu, dyrektor biblioteki powiedziała: – Dziękujemy za piękne przybliżenie naszej lokalnej historii. Podzielenie się swoją wiedzą oraz pasją.

 

Podczas spotkania można było kupić książki K. Soberskiego oraz uzyskać dedykację od autora. W trakcie spotkania nie zabrakło też kuluarowych rozmów w trakcie których poruszano wiele ciekawych tematów związanych z dziejami regionu.

 

Kolejne spotkania odbędą się:

  • czwartek, 16 maja o godz. 17.00 - Klub Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Witkowie

  • poniedziałek, 20 maja o godz. 9.00 - Gminna Biblioteka Publiczna w Mieleszynie – spotkanie z młodzież

  • środa, 22 maja o godz. 11.30 - Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

 

Fotorelacja ze spotkania do obejrzenia tutaj

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022