Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

23/04/2024

Pałac w Pomarzanach – szukamy fotografii, dokumentów i wspomnień

Pałac w Pomarzanach w gminie Kłecko, to jeden z najbardziej tajemniczych, a w swoim czasie jeden z najpiękniejszych na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Niestety, w 1986 roku runęła ostatnia ściana tego pałacu i dzisiaj w pięknym parku możemy oglądać już tylko nieliczne pozostałości po tej rezydencji. Ale historia tego zespołu pałacowo-parkowego jest niezwykła, dlatego poszukujemy wszelkich materiałów związanych z pałacem w Pomarzanach.

 

Zwracam się z apelem do wszystkich osób, które posiadają informacje ale przede wszystkim fotografie, wspomnienia i dokumenty na temat pałacu w Pomarzanach, jak i wydarzeń, które tam się rozgrywały. Interesuje nas okres począwszy od 1875 roku, gdy ówczesny właściciel Pomarzan, Wiktor Chełmicki zaczął budować pałac, poprzez okres międzywojenny, II wojnę światową i czasy PRL, aż do momentu, gdy pałac przestał istnieć.

 

Przede wszystkim szukamy fotografii z okresu międzywojennego, gdy Pomarzany należało do rodziny Chełmickich, a wiemy, że takowe się zachowały. Chcemy je zeskanować i ocalić dla potomnych.

 

Apelujemy także do osób, które posiadają pamiątki z pałacu, by pozwoliły nam je sfotografować (gwarantujemy anonimowość). Wiemy, że w pałacu znajdowały się m.in. zabytkowe meble, cenne obrazy, czy bogata biblioteka.

 

Dzisiaj część z wyposażenia znajduje się w prywatnych rękach mieszkańców naszego regionu, stąd nasz apel o możliwość sfotografowanie tych przedmiotów, byśmy mogli ocalić od zapomnienia piękne wnętrza pałacu w Pomarzanach.

 

Zapewniamy anonimowość!

 

Wszystkie zdjęcia, dokumenty i inne materiały zostaną sfotografowane i zeskanowe, a następnie zwrócone właścicielom.

Materiały zostaną wykorzystane w przygotowywanej publikacji książkowej na temat pałaców należących do Chełmickich, czyli Zakrzewa, Przybrody i Pomarzan, jego historii, skarbów i tajemnic.

 

Ocalmy dla przyszłych pokoleń najpiękniejsze historie związane z pałacami i dworami na Pojezierzu Gnieźnieńskim.

 

Kontakt:

e-mail: karol@soberski.pl,lub tel. 515-980-504

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022