Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

09/04/2022

Pałac w Rybieńcu oczarował turystów

Jakie skarby znajdują się na wyspie w Łagiewnikach Kościelnych? Czy w tamtejszym kościele są unikatowe dzieła sztuki? Dlaczego w Łagiewnikach możemy przenieść się w czasie? Co znajduje się w kaplicy rodu Lange w Rybnie Wielkim? Z czym są związane zagadki dworu w Rybieńcu? Na te i wiele innych pytań odpowiedziałem dzisiaj, będąc przewodnikiem podczas zwiedzania Łagiewnik Kościelnych, Rybna Wielkiego i przede wszystkim pięknego zespołu dworskiego w Rybieńcu!
 

Dzisiejsza wędrówka rozpoczęła się w Łagiewnikach Kościelnych, w tamtejszej Izbie Pamięci i Tradycji Gminy Kiszkowo. O jej walorach opowiedział twórca Izby – Andrzej Szprywa, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa przy współpracy ze mną.


Po zapoznaniu się z zabytkami Izby, grupa udała się na wyspę „Kipę” na miejscowym stawie, gdzie opowiadałem o historii wyspy, znajdującej się tam lodowni, łagiewnickiego dworu i parku.

Z wyspy, turyści przeszli przez Łagiewniki Kościelne i dotarli do drewnianej świątyni pw. Bożego Ciała, gdzie o także miałem przyjemność omówić dzieje kościoła, jak i historię dzieł sztuki, które są w nim zgromadzone.

Następnie grupa udała się do Rybna Wielkiego, gdzie czekał na nich pan Ryszard Wojnowski, który otworzył piękną i tajemniczą dawną kaplicę rodu Lange, dzisiaj kaplicę pw. bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Turyści obejrzeli kaplicę z zewnątrz, jak i weszli do środka, gdzie opowiedziałem o jej historii. Nie zabrakło też historii związanych z dworem w Rybnie Wielkiem.

Z Rybna wszyscy pojechali do miejsca docelowego wędrówki, czyli dworu w Rybieńcu. Jest to wieś na północno-zachodnim skraju gminy Kiszkowo wzmiankowana była już pod koniec XIV wieku, kiedy to jako jej dziedzice występują bracia Jan i Mikołaj Rybieńscy herbu Korzbok. W późniejszych wiekach wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. W 1896 r. majątek zakupiła rodzina Mateckich z Gniezna, od których na początku XX wieku kupił ją Wilhelm von Wendorff (właściciel pałacu w Mielnie w gminie Mieleszyn). W 1909 r. właścicielem Rybieńca stał się Friedrich von Wendorff, który wybudował okazały dwór, stojący do dzisiaj. Wówczas też wieś zmieniła nazwę na Klein Rybno (po 1918 r. powróciła nazwa Rybieniec). I właśnie śladami tych dwóch rodów poprowadziłem grupę po parku i wnętrzach dworu.
 

Wędrówka zakończyła się w restauracji, która funkcjonuje we dworze w Rybieńcu gdzie uczestnicy zwiedzania - przy kawie, słodkościach i pysznych posiłkach - oczekiwali na losowanie upominków. Jest bowiem tradycją zwiedzań organizowanych przeze mnie w ramach cyklu „Wędrówki z historią”, że wśród uczestników rozlosowane zostają upominki – materiały promujące nasz region.
 

Na koniec chętni mogli nabyć moje książki, jak i zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.


Łagiewniki Kościelne, Rybno Wielkie, a przede wszystkim dwór w Rybieńcu to miejsca skrywające do dzisiaj wiele tajemnic. Szczególnie piękny dwór w Rybieńcu, będący własnością prywatną, jest rezydencją godną uwagi wszystkich miłośników historii. Co ważne, dwór w Rybieńcu można było zwiedzać z przewodnikiem po raz pierwszy w historii!


Dziękuję wszystkim uczestnikom, którzy zdecydowali się zwiedzić dzisiaj Łagiewniki Kościelne, Rybno Wielkie i dwór w Rybieńcu! Dziękuję Andrzejowie Szprywie, dyrektorowi szkoły w Łagiewnikach, proboszczowi ks. Jackowi Wichłaczowi, panu Ryszardowi Wojnowskiemu z Rybna, dzierżawcom restauracji we dworze w Rybieńcu i przede wszystkim właścicielom dworu w Rybieńcu, za wszelką pomoc i możliwość zwiedzania tych pięknych miejsc!
 

Fotorelacja z dzisiejszego zwiedzania do obejrzenia tutaj

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022