Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

31/05/2022

Pałac w Zdziechowie – szukamy wspomnień, fotografii i dokumentów

Pałac w Zdziechowie w gminie Gniezno to jeden z piękniejszych na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Ma też przebogatą historię oraz swoje sekrety związane zarówno z XIX wiekiem i okresem międzywojennym. Dlatego przygotowywana jest książka o historii tej rezydencji, która liczy ponad 140 lat. Nad książką pracuje Karol Soberski.

 

W imieniu własnym, jak i Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie oraz Gminy Gniezno zwracamy się z apelem do wszystkich osób, które posiadają informacje ale przede wszystkim fotografie, wspomnienia i dokumenty na temat pałacu w Zdziechowie, jak i wydarzeń, które tam się rozgrywały, począwszy od XIX wieku, przez okres międzywojenny, II wojnę światową i czasy PRL (do 1990 roku).

Apelujemy także do osób, które posiadają pamiątki z pałacu, by pozwoliły nam je sfotografować (gwarantujemy anonimowość). Wiemy, że w pałacu, jeszcze w okresie II wojny światowej, znajdowały się m.in. ciekawie wyposażony zimowy ogród, zabytkowe meble, cenne obrazy i ciekawa biblioteka!Dzisiaj część z wyposażenia znajduje się w prywatnych rękach mieszkańców naszego regionu, stąd nasz apel o możliwość sfotografowanie tych przedmiotów, byśmy mogli ocalić od zapomnienia piękne wnętrza pałacu w Zdziechowie. Zapewniamy anonimowość!
 

Wszystkie zdjęcia, dokumenty i inne materiały zostaną sfotografowane i zeskanowe, a następnie zwrócone właścicielom.

Ocalmy dla przyszłych pokoleń najpiękniejsze historie związane z pałacami i dworami na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Ocalmy historię Zdziechowy i okolic, historię, która znajdzie swoje miejsce także w powstającej w Zdziechowie Izbie Pamięci!

Osoby chcące podzielić się swoją wiedzą proszę o kontakt: fundacjahistoryczna@post.pl lub tel. 515-980-504


Gwarantujemy anonimowość!

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022