Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

29/06/2023

Pałace i dwory pełne tajemnic...

Dwie godziny trwało dzisiejszej spotkanie w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie zatytułowane „Sekrety majątków ziemskich Pojezierza Gnieźnieńskiego”.  Było to preludium do I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która 23 i 24 września odbędzie się w pałacu w Czerniejewie. W trakcie spotkania, które zgromadziło - mimo sezonu urlopowego - blisko 40 osób z Wielkopolski i Kujaw, Karol Soberski (pomysłodawca spotkania) i Dawid Jung rozmawiali o skarbach i tajemnicach pałaców w naszym regionie. To spotkanie z historią okazało się „strzałem w dziesiątkę”!

 

Jak już informowaliśmy, 23 i 24 września 2023 r. w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie, odbędzie się I Międzynarodowa Konferencja pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”. Konferencja jest naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. W programie zaplanowano kilkanaście prelekcji, panel dyskusyjny, Kiermasz Książki i Rękodzieła oraz kilka wystaw.
 


„Sekrety majątków ziemskich Pojezierza Gnieźnieńskiego”

Zanim jednak zjawimy się na weekendowe spotkanie we wrześniu w pałacu w Czerniejewie, już dzisiaj miłośnicy historii, pałaców i dworów spotkali się w Centrum Kultury „Scena to dziwna”. Okazją była prelekcja pod hasłem „Sekrety majątków ziemskich Pojezierza Gnieźnieńskiego”. Było to swoiste preludium I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”.
 

O ziemiaństwie rozmawiali: Karol Soberski (www.soberski.pl), pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator I Międzynarodowej Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” (jest to kontynuacja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych w Polsce, którego trzy edycje odbyły się: w 2019, 2021 i 2022 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach, o ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej na Pojezierzu Gnieźnieńskim oraz Dawid Jung - muzyk (wykształcony śpiewak operowy), pisarz, wydawca, badacz historii kultury, dyrektor Muzeum Polskich Organów Elektronicznych, redaktor naczelny pisma „Zeszyty Poetyckie” oraz serii wydawniczych, wiceprezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Za działalność twórczą oraz autorstwo książek literackich i naukowych otrzymał wiele nagród, m.in.: Medal im. Juliusza Słowackiego (2009), Medal Młodej Sztuki (2014), Nagrodę im. Bolesława Leśmiana (2017), Nagrodę Literacką i Historyczną Identitas (2019), Medal Młodego Pozytywisty (2019), Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2022).
 

Nieznane fakty, niezwykłe historie

- Dzisiejszej spotkanie jest preludium do  I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która 23 i 24 września odbędzie się w pałacu w Czerniejewie. Postanowiłem zorganizować taką Konferencję, ponieważ uznałem, że nasz region, bogaty w unikatowe dzieje ziemiaństwa, zupełnie tego nie popularyzuje, dlatego chcemy to zmienić. Wielkopolska i Kujawsko-Pomorskie to nie tylko Szlak Piastowski i Powstanie Wielkopolskie, ale wyjątkowego wydarzenia związane z pałacami i dworami, wydarzenia dziejące się wokół ziemiaństwa – mówi Karol Soberski, pomysłodawca Konferencji. - Celem Konferencji jest przywrócenie pamięci o dziejach ziemiaństwa, historii pałaców, dworów i innych zabytków tworzących dawne majątki ziemskie, które są współcześnie zapomniane i wymazane z kart historii. Poprzez Konferencję organizatorzy chcą przypomnieć miejsca, ludzi i wydarzenia związane z majątkami ziemskimi rozsianymi po całej Polsce, a także zwrócić uwagę na pałace, dwory i zabytki z tych majątków, które współcześnie są odnawiane, restaurowane i przywracane do życia. Poprzez Konferencję promowane będzie też regionalne dziedzictwo kulturowe – dodaje.
 

Na dzisiejsze spotkanie w Centrum Kultury „Scena to dziwna” – mimo sezonu urlopowego – przybyło blisko 40 osób z Wielkopolski i Kujawsko-Pomorskiego. Miłośnicy ziemiaństwa zjechali z Poznania, Żnina, Swarzędza, Modliszewka, Gniezna, Wrześni, Murowanej Gośliny, Trzemeszna, czy Mieleszyna. Wszystkich gości powitała Lidia Łączny, dyrektor Centrum Kultury „Scena to dziwna”.


Przez dwie godziny słuchali opowieści o nieznanych tematach związanych z majątkami ziemskimi na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Była mowa o właścicielach tych majątków, ich osiągnięciach na różnych polach; gościach, którzy odwiedzali majątki w naszym regionie; niecodziennych uprawach rolnych prowadzonych w wielu majątkach; tajemnicach związanych z pałacami, a także o dziełach sztuki, które zgromadzili.
 

A wszystko było ilustrowane niepublikowanymi – w większości – fotografiami z okresu międzywojennego, które Karol Soberski pozyskał w ostatnich miesiącach od rodzina dawnych właścicieli ziemskich z Polski, Niemiec i Francji.


Cztery moduły

Pomysłodawca dzisiejszego spotkania w eSTeDe, K. Soberski, podzielił je na cztery moduły: „Architektura”, „Gospodarka”, „Skarby i tajemnice” oraz „Ciekawostki”. W każdej z tych części tylko zasygnalizowano najciekawsze wydarzenia związane z ziemiaństwem i majątkami ziemskimi między innymi w Zakrzewie, Czerniejewie, Działyniu, Niechanowie, Arcugowie, Kołdrąbiu, Grochowiskach Szlacheckich, Głębokim, Popowie Ignacewie, Łubowicach, Mielnie, Przysiece, Rybieńcu, Sławnie, Popowie Podleśnym, Dziadkowie, Wyrobkach, Mogilnie, Łabiszynku, Zdziechowie, czy Sulinie.
 

Spotkanie pokazało też, że historia ziemiaństwa ma ogromny potencjał promocyjny w naszym regionie a jednocześnie jest zupełnie nieznany.


Po spotkaniu, zainteresowani mogli kupić książki K. Soberskiegi i D. Junga. Na koniec zaś, wszyscy chętni mogli udać się na kawę i ciasto, i kuluarowe rozmowy o ziemiaństwie, skarbach, tajemnicach… I zrobić sobie selfie… Spotkanie, rozpoczęło się o godz. 18.00, ale ostatni goście opuszczali mury eSTeDE o godz. 21.00. Wszyscy umówili się na spotkanie we wrześniu w pałacu w Czerniejewie.
 

„Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”

Wrześniowa Konferencja skupiać się będzie głównie na ziemiaństwie Wielkopolski i Kujaw, ale ma też pokazać ziemiaństwo w innych regionach Polski, także ziemiaństwo na Kresach oraz związki ziemian z Europą. W ramach konferencji odbędą się prelekcje zarówno o historii ziemiaństwa, o dziejach pałaców i dworów, o skradzionych dziełach sztuki, o obyczajach świątecznych w majątkach ziemskich, o współczesnych problemach potomków dawnych właścicieli ziemskich i o wszystkim tym, co związane jest z ziemiaństwem polskim i na ziemiach polskich.
 

Oficjalny program, sylwetki prelegentów, pakiet wystaw - wszystko tutaj.

 

Współorganizatorem dzisiejszego spotkania było Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie.
 

Organizatorem i pomysłodawcą I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” jest Karol Soberski przy współpracy z jego Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć” oraz firmą Aleks Invest. Partnerem Konferencji jest także powstający Instytut Historii Ziemiaństwa im. Braci Franciszka i Antoniego Saskowskich.


Fotorelacje ze spotkania do obejrzenia tutaj

(źródło: Pojezierze24.pl)

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022