Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

14/04/2023

Pierwsza polska wyprawa skarbowa na Karaiby”

Dzisiaj późnym popołudniem, sala Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie wypełniła się do ostatniego miejsca. Wszystko za sprawą drugiej odsłony II Historycznych Konfrontacji organizowanych przez Bibliotekę i Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”. Prelekcję wygłosił dziennikarz, historyk i podróżnik, Piotr Maszkowski, który opowiedział o „Pierwszej polskiej wyprawie skarbowej na Karaiby”. Blisko 2-godzinny wykład to niezwykła opowieść o wyprawie na wyspę Dominikę, o przygotowaniach, egzotycznych miejscach, które zobaczyli podróżnicy, jak i skarbach, których szukali.
 

- Ideą Historycznych Konfrontacji jest przede wszystkim promocja książki historycznej, możliwość indywidualnych spotkań z pisarzami, podróżnikami, czy archeologami, jak i możliwość wysłuchania prelekcji na tematy, które intrygują wszystkich miłośników historii, podróży oraz wielkich historycznych osobowości – wyjaśnia Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, pomysłodawca Historycznych Konfrontacji. - W tym roku Historyczne Konfrontacje zmieniły swoją formułę. Zamiast jednego weekendu, odbędzie się przynajmniej sześć spotkań z uznanymi i cenionymi w Polsce archeologami, podróżnikami, pisarzami i dziennikarzami. Jest to efekt porozumienia, które zawarła Gminna Biblioteka Publiczna w Zdziechowie i Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” – dodaje.
 

Uczestników dzisiejszego spotkania powitała Lidia Pietrzak, dyrektor  Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie i Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, pomysłodawca Historycznych Konfrontacji.


Patronat Honorowy nad II Historycznymi Konfrontacjami sprawuje Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno, która także była obecna na prelekcji.


Gość spotkania – Piotr Maszkowski

Piotr Maszkowski – historyk, wieloletni dziennikarz i redaktor naczelny miesięcznika „Odkrywca”, podróżnik i poszukiwacz skarbów. Wiceprezes Fundacji Poszukiwacze.Org. Całe zawodowe życie związany z szeroko pojętą tematyką poszukiwań skarbów i tajemnic historii. Autor kilkuset artykułów, reportaży i wywiadów.
 

Współpracownik kanału History, współprowadzący program telewizyjny „Poszukiwacze zaginionej prawdy” oraz multimedialne projekty edukacyjne stacji. Od czterech lat wolny strzelec, realizujący fascynujące przedsięwzięcia wydawnicze i filmowe dla międzynarodowych stacji telewizyjnych.


– Piotr był rzecznikiem medialnym pierwszej polskiej wyprawy ekipy poszukiwacze.org na Karaiby śladami hiszpańskich i pirackich skarbów w 2020 r., która trwała przez dwa tygodnie! Zapraszany jak prelegent na najważniejsze w Polsce festiwale historyczne i podróżnicze – podkreśla K. Soberski, który przedstawił sylwetkę prelegenta.


„Pierwsza polska wyprawa skarbowa na Karaiby”

W trakcie swojej prelekcji zatytułowanej „Pierwsza polska wyprawa skarbowa na Karaiby”, P. Maszkowski opowiadał - w bardzo ciekawy i żywiołowy sposób - skąd się wziął pomysł na wyprawę na Karaiby w poszukiwaniu skarbów, jakich skarbów spodziewała się polska ekspedycja i gdzie prowadzone były poszukiwania.
 

P.  Maszkowski wspomniał także o samych, wielomiesięcznych przygotowaniach do wyprawy, o wszelkiej maści zgodach i pozwoleniach, które były potrzebne, a także o specjalistach, którzy wzięli udział w ekspedycji oraz sprzęcie jaki został zabrany. Była też mowa o przygotowaniach merytorycznych, czyli kwerendach w archiwach, głównie hiszpańskich.


Po blisko 2 godzinach wykładu był czas na pytania ze strony publiczności, a później na indywidualne rozmowy przy kawie i słodkościach przygotowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zdziechowie.


Na koniec P. Maszkowski wpisał się też do Księgi Pamiątkowej prowadzonej przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”. Wpisów dokonywali też uczestnicy spotkania.


Dzisiejsze spotkanie można podsumować jednym zdaniem: kolejny trafiony temat i kolejne udane wspólne przedsięwzięcie Biblioteki i Fundacji Historycznej!


Kolejne wykłady


Kolejne prelekcje przewidziano jesienią tego roku.Pierwsza edycja Historycznych Konfrontacji, których pomysłodawcą jest Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl, odbyła się od 4 do 6 czerwca 2021 r. w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Wówczas odbyło się 10 prelekcji wygłoszonych przez znanych pisarzy, archeologów, muzealników, podróżników czy historyków z całej Polski.
 

Fotorelacja ze spotkania do obejrzenia tutaj


(źródło: Pojezierze24.pl)

 

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022