Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

11/12/2023

Pobiedziska oczarowane wielkopolską arystokracją!

Było inspirująco i interesująco! tak spotkanie podsumowała Małgorzata Halber, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska - Bibliostacji Pobiedziska, czyli otwartej we wrześniu tego roku, jednej z najpiękniejszych bibliotek w Wielkopolsce, gdzie dzisiaj wieczorem, przy komplecie publiczności, odbyło się spotkanie z pisarzem Karolem Soberskim zatytułowane „Bankierzy Tajemnic. Pobiedziska a wielkopolska arystokracja”. W trakcie spotkania K. Soberski przeniósł zebranych w świat o którym Ludmiła Warzecha śpiewała: „Lata dwudzieste lata trzydzieste kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem, zapachem dawno już zwiędłych bzów, poezją skrytą wśród zwykłych słów...”

 

Gościa biblioteki powitała jej dyrektor Małgorzata Halber, która przedstawiła sylwetkę Karola Soberskiego, opowiedziała o jego wcześniejszych książkach i zaznaczyła, że K. Soberski jest człowiekiem o wielu pasjach.
 

Następnie K. Soberski opowiedział o początkach, o źródłach, o sposobach pozyskiwania materiałów do książki, o świadkach historii, a także o niezwykłych wydarzeniach, które zdarzyły się podczas zbierania dokumentów do książek.
 

W trakcie spotkania Karol Soberski zabrał uczestników w świat, który przestał istnieć 1 września 1939 roku... W świat mniej znanego ziemiaństwa z wybranych rejonów Wielkopolski (przede wszystkim majątków m.in. Zakrzewo, Mielno, Popowo Podleśne, Kołdrąb, Łubowice i Popowo Ignacewo), świat niezwykłych postaci pogranicza Wielkopolski, ale też Kujaw i Pałuk, ważnych dla naszego regionu, dzisiaj zapomnianych; świat ważnych wydarzeń dla regionu z okresu międzywojennego, wydarzeń o których dzisiaj nikt nie pamięta; świat pięknych pałaców i dworów odwiedzanych przez najważniejsze osobowości lat 20. i 30.; świat dzieł sztuki, unikatowych zabytków, świat skarbów i tajemnic związanych z właścicielami ziemskimi i ich majątkami...


Nie zabrakło też dramatycznych wydarzeń związanych z arystokracją w czasie II wojny światowej oraz ich powojenne losy... A wszystko to było ilustrowane niepublikowanymi nigdy wcześniej, unikatowymi fotografiami z okresu międzywojennego, bezcennymi dokumentami z tamtych lat, wyjątkowymi listami czy dziełami sztuki odnalezionymi przez Karola Soberskiego.


Dwie godziny i komplet publiczności

Blisko 2-godzinne spotkanie, które zgromadziło blisko 50 osób (czyli komplet na sali w pobiedziskiej książnicy) m.in. z Poznania, Gniezna, Swarzędza, Modliszewka, Paczkowa, Rakowni, Murowanej Gośliny, Cielimowa i oczywiście Pobiedzisk przybliżyło zebranym nietuzinkowe postacie wielkopolskiej arystokracji, wydarzenia z nimi związane oraz ich wspaniałe pałace i dwory, pełne dzieł sztuki, przepychu i często pracy organicznej.
 

Nie zabrakło również wielu pytań od uczestników spotkania, które dotyczyły majątków ziemskich w Wielkopolsce, a także m.in. postawy właścicieli ziemskich we wrześniu 1939 roku, czy ich nastawienia do Józefa Piłsudskiego. Było również wiele pytań odnośnie kolekcji zgromadzonych przez ziemiaństwo w ich majątkach i co się z nim stało po zakończeniu II wojny światowej.


Po zakończeniu spotkania można było kupić książki autorstwa K. Soberskiego, porozmawiać z nim na tematy historyczne (jak się okazało, pojawiło się kilka nieznanych wątków historycznych), a także uzyskać dedykację od autora.
 

Był też czas na pyszną kawę i słodkości oraz kuluarowe rozmowy zarówno z gościem wieczoru, jak i między uczestnikami spotkania na tematy poruszone podczas prelekcji K. Soberskiego.

 

Fotorelacja ze spotkania do obejrzenia tutaj

 

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022