Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

23/03/2024

Podążaliśmy tajemnicami Głębokiego...

Dzisiaj w Głębokiem i w Turostowie (w gminie Kiszkowo) odbyły się dwa kolejne spotkania związane z powstającą książką pt. „Głębokie. Tropem tajemnic”. Tym razem spotkaliśmy się ze Stefanem Zarębskim, sołtysem wsi Głębokie, mieszkańcem tej wsi - Andrzejem Jackowiakiem oraz Przemysławem Białczykiem, którego rodzina wywodzi się z Głębokiego. Natomiast w Turostowie gościliśmy u Pani Haliny Chełmikowskiej, który od 1958 roku pracowała jako nauczycielka w szkole w Głębokiem! Oba spotkania to kolejne niezwykłe informacje z dziejów Głębokiego!

 

Jak już informowałem, pracuję nad kolejną książką, tym razem zatytułowaną „Głębokie. Tropem tajemnic”. Książką będzie opowiadała o nieznanych wydarzeniach z dziejów tej miejscowości, a po części także z historii pobliskiego Sławna, Skrzetuszewa i Berkowa.

 

W Głębokiem...

Dzisiejszej, kolejne spotkanie z mieszkańcami Głębokiego, a konkretnie z panami Stefanem Zarębskim, sołtysem wsi Głębokie i mieszkańcem wsi - Andrzejem Jackowiakiem oraz Przemysławem Białczykiem, którego rodzina wywodzi się z Głębokiego, miało na celu rekonesans w terenie, by zobaczyć kilka miejsc związanych z wydarzeniami rozgrywającymi się w Głębokiem w okresie międzywojennym, II wojnie światowej i latach powojennych.

 

Tak na marginesie – Przemek Białczyk to mój kolega z Kłecka, z którym spotkaliśmy się po blisko 30 latach!

 

Mimo padającego deszczu, a chwilami nawet gradu, udało się zobaczyć wszystkie interesujące mnie miejsca, wykonać zdjęcia – wielkie dzięki dla Macieja Ranke, wiceprezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” za wykonane fotografie. Po Świętach Wielkanocnych ponownie zajrzymy do Głębokiego, by zweryfikować kolejne ciekawe informacje, które pozyskałem podczas spotkania w Turostowie.

 

...i Turostowie

Do Turostowa pojechaliśmy na spotkanie z Panią Haliną Chełmikowską (rocznik 1939), która od 1958 roku pracowała w szkole w Głębokiem, była też żoną Jana Ulikowskiego, kierownika tej placówki od 1958 roku.

 

Pani Halina przekazała mi kilka ciekawych, niepublikowanych wcześniej informacji z dziejów szkoły, jak i Głębokiego, ale przede wszystkim pokazała mi album z wieloma zdjęciami wykonanymi w latach 50-tych i 60-tych w Głębokiem! Zdjęcia te znajdą się w książce!

Bardzo serdecznie dziękuję moim dzisiejszym rozmówcom, szczególnie Pani Halinie, za poświęcony nam czas i za kolejne ciekawe informacje, które usłyszałem dzisiaj od Pana Stefana, Pana Andrzeja i Przemka oraz od Pani Haliny.

 

O książce

Książki o Głębokiem, pt. „Głębokie. Tropem tajemnic” będzie opowiadała o historii miejscowości od pierwszej o niej wzmiance, aż do czasów współczesnych. Jednak największy nacisk będzie położony na wiek XIX i XX, gdy Głębokie należało od 1878 r. do tzw. klucza zakrzewskiego którego właścicielem był Wojciech Chełmicki. Po nim majątek należał do jego syna Stanisława, który w 1931 r. (według innej wersji w 1933 r.) sprzedał Głębokie architektowi Czesławowi Leitgeberowi. Będzie dużo wydarzeń (w tym tych dramatycznych) z okresu II wojny światowej i czasów powojennych. Datą graniczną będą lata 90. XX wieku. W książce nie zabraknie też legend i skarbów związanych z Głębokiem, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

 

Premiera książki planowana jest na koniec czerwca tego roku.

 

Apel do Czytelników!

Drodzy Czytelnicy! Cały czas szukamy wszelkich informacji ale przede wszystkim fotografii, wspomnień i dokumentów na temat miejscowości Głębokie, tamtejszego majątku, parku i najbliższych okolic (Sławno, Skrzetuszewo, Berkowo). Interesują nas wspomnienia i te najdalsze, począwszy od XIX wieku, przez okres międzywojenny, II wojnę światową i czasy współczesne. Apelujemy także do osób, które posiadają pamiątki z dawnego majątku, by pozwoliły nam je sfotografować (gwarantujemy anonimowość).

 

Wszystkie zdjęcia, dokumenty i inne materiały zostaną sfotografowane i zeskanowe, a następnie zwrócone właścicielom.

 

Szukamy też rodziny przedwojennych mieszkańców Głębokiego, potomków dawnych właścicieli szczególnie rodziny Leitgeberów, którzy byli właścicielami majątku w latach 30. XX wieku.

 

Osoby chcące podzielić się swoją wiedzą proszę o kontakt: karol@soberski.pl lub tel. 515-980-504

 

Fotorelacja z wyjazdu do obejrzenia tutaj

 

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022