Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

28/06/2023

Podwójne zwiedzanie pałacu w Czerniejewie

Blisko 5 godzin trwały dzisiaj zwiedzania pałacu w Czerniejewie – na specjalne zamówienia – w trakcie której przewodnikiem po rezydencji był Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, niezależny badacz lokalnej historii, pisarz i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Były to kolejne tego typu zwiedzania w ostatnich dniach. Dzisiaj dzieje pałacu poznawała grupa dzieci i młodzieży z Poznania oraz członkowie i sympatycy Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, koła w Łabiszynie. Z tą drugą grupą powędrowało też troje turystów z Warszawy, którzy zwiedzają powiat gnieźnieńskie, a jako bazę wybrali czerniejewski pałac.

 

Pierwsza grupa dzieci i młodzieży z Poznania pojawiła się w pałacu około godz. 11.00. Z kolei grupa z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, koła w Łabyszynie, zwiedzanie zaczęło tuż po pierwszej grupie. Z tą drugą grupą powędrowało też troje turystów z Warszawy, którzy zwiedzają powiat gnieźnieńskie, a jako bazę wybrali czerniejewski pałac.
 

Gości w pałacu - w obu przypadkach - powitała Kinga Ciesielczyk, menadżer pałacu w Czerniejewie, która przedstawiła przewodnika. Po niej Karol Soberski przybliżał obu grupom historię miasta Czerniejewa i okoliczności budowy pałacu.


Trasa zwiedzania obu grup była prawie identyczna. Rozpoczęła się od holu głównego pałacu, następnie turyści przeszli do oranżerii, dalej zobaczyli Sypialnię Hrabiego i Salonik Hrabiego. Później  przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej i podziemi pałacowych. Dodatkowo grupa z Łabiszyna zobaczyła Pokój Dziadków.


W trakcie zwiedzania K. Soberski przekazał informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!


Była też mowa o współczesnych gwiazdach kina, muzyki, fotografii, polityki czy estrady dla których pałac w Czerniejewie jest ulubionym miejscem w Polsce, jak również o filmach czy teledyskach kręconych w scenerii zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie.


Uczestnicy zwiedzania zachwyceni byli przede wszystkich architekturą pałacu, jego wnętrzami, meblami a także bogatymi dziejami rezydencji.


Na koniec chętni mogli nabyć książkę „Perła Wielkopolski. Pałac w Czerniejewie” autorstwa Marina Kwiatkowskiego i Krzysztofa Chomicza oraz książki K. Soberskiego, zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.
 

Stowarzyszenia, klubu seniora, firmy czy inne grupy formalne chcące zwiedzić pałac w Czerniejewie – na specjalne zamówienie - powinny kontaktować się z pałacem w Czerniejewie: tel. 662-267-696

Fotorelacje ze zwiedzania do obejrzenia tutaj

(źródło: Pojezierze24.pl)

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022