Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista
Wiele wzruszeń, ukradkiem ocierane łzy i duża porcja nieznanych informacji pojawiło się dzisiaj, podczas szóstego spotkania z cyklu „Porozmawiajmy na Fyrtlu”. Tym razem gościliśmy w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Czerniejewo, gdzie pisarz, dziennikarz i badacz lokalnej historii, Karol Soberski przez ponad 1,5 godziny rozmawiał z Janem Kulpińskim, społecznikiem, regionalistą, kierownikiem Domu Dziecka w Czerniejewie oraz wieloletnim burmistrzem tego miasta.
Myślą przewodnią tych spotkań jest przede wszystkim promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego, a ich bohaterami - ciekawi i nietuzinkowi przedstawiciele lokalnej społeczności: społecznicy, historycy, przyrodnicy, regionaliści. Cykl spotkań „Porozmawiajmy na Fyrtlu” organizowany jest przez Bibliotekę Publiczna Miasta Gniezna w ramach tegorocznego festiwalu „Fyrtel”.
Do współpracy przy tym wydarzeniu Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprosiła biblioteki w gminach: Kłecko, Kiszkowo, Mieleszyn, Niechanowo, Łubowo, Czerniejewo i Gniezno.
Partnerem cyklu jest Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, a spotkania są prowadzone przez znanego i cenionego regionalistę, dziennikarza i pisarza Karola Soberskiego (prezesa Instytutu Literackiego).
Dzisiejsze spotkanie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Czerniejewo otworzyła Lilianna Dorodzała, dyrektor książnicy, która powitała gości spotkania: Jana Kulpińskiego i Karola Soberskiego.
Warto podkreślić, że wśród uczestników spotkania był Tadeusz Szymanek, aktualny burmistrz miasta i gminy Czerniejewo.
Jan Kulpiński to społecznik, regionalista, strażak, wychowawca i kierownik w latach siedemdziesiątych w Państwowym Domu Dziecka w Czerniejewie, harcerz (były Komendant Gminny Związku Drużyn ZHP w Gminie Czerniejewo), były nauczyciel muzyki, wychowania fizycznego i biologii w Szkole Podstawowej w Czerniejewie; od 1998 do 2002 r. nieetatowy zastępca burmistrza miasta i gminy Czerniejewo, a od 2002 r. do 2006 r. – burmistrz miasta i gminy Czerniejewo. Od 2014 r. jest przewodniczącym Rady Miasta i Gminy Czerniejewo.
Ponad 1,5 godzinna rozmowa Karola Soberskiego z Janem Kulpińskim rozpoczęła się od słów J. Kulpińskiego, wypowiedzianych w 2019 roku podczas I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który K. Soberski organizował w pałacu w Czerniejewie, a które dzisiaj prowadzący rozmowę przypomniał: „Nie ma pałacu bez Czerniejewa, nie ma Czerniejewa bez pałacu”. J. Kulpiński rozwinął tę myśl opowiadając o swoich pierwszych krokach w pałacu, o tym, jak pracował tam jako wychowawca i kierownik Domu Dziecka, o wielu wybitnych osobach, które odwiedzały pałac w tamtym czasie, ale przede wszystkim opowiadał o „swoim” Czerniejewie.
Dalej panowie poruszyli temat ks. Onufrego Kopczyńskiego, twórcy polskiej gramatyki, który urodził się w Czerniejewie. J. Kulpiński opowiedział o tej postaci i o burzliwych dziejach pomnika ks Kopczyńskiego, który dzisiaj znajduje się przed kościołem. W tę dyskusję włączył się także nauczyciel historii w szkole w Czerniejewie - Sławomir Zakrzewski.
Następnie rozmowa przeszła na temat corocznych „Pochodów z niedźwiedziem”, czyli wydarzenia odbywającego się w Poniedziałek Wielkanocny. Przy tej okazji poruszono też Szlak Misiów znajdujący się w Czerniejewie, składający się z 13 rzeźb misiów - jest to jedyny taki szlak w Polsce!
Kolejny poruszony temat dotyczył straży pożarnej, w której to działalność J. Kulpiński jest zaangażowany od wielu lat.
Na koniec K. Soberski zapytał J. Kulpińskiego o jego dziadka Leona Kulpiński, który służył w 71 Pułku Piechoty, a w roku 1925 ukończył Szkołę Podoficerów Zawodowych Piechoty. L. Kulpiński poległ podczas walk w tracie zamachu majowego na peryferiach Warszawy. J. Kulpiński, wyraźnie wzruszony, opowiedział o swoim dziadku - opowieść oparta była o wspomnienia przekazane przez ojca i babcię. Podczas tej opowieści wiele osób obecnych w sali ukradkiem ocierało łzy…
W trakcie dyskusji K. Soberskiego i J Kulpińskiego nie brakowało pytań od publiczności, a po zakończeniu spotkania także na rozmowy kuluarowe.
Ostatnie, siódme spotkanie w ramach tego cyklu odbędzie się w czwartek, 3 października o godz. 17.00 w w Gminnym Ośrodku Kultury w Niechanowie (organizatorem jest Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo). Gościem K. Soberskiego będzie Bożena Szymanowska, regionalistka, pisarka, społeczniczka. Rozmowa będzie dotyczyła historii Niechanowa, pałacu, Izby Pamięci znajdujecie się w bibliotece, ale będzie też mowa o Arcugowie i innych ciekawostkach związanych z gminą Niechanowo.
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022