Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

01/10/2023

Potrójne zwiedzanie pałacu w Czerniejewie

Pałac w Czerniejewie wzbudza cały czas wielkie zainteresowanie turystów. Blisko 7 godzin trwały zwiedzania pałacu w Czerniejewie – na specjalne zamówienia – w trakcie której przewodnikiem po rezydencji był Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, niezależny badacz lokalnej historii, pisarz i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Były to kolejne tego typu zwiedzania w ostatnich tygodniach. Tym razem dzieje pałacu poznawali: grupa dyrektorów przedszkoli z powiatu gnieźnieńskiego, która brała udział w uroczystej naradzie w Czerniejewie; Stowarzyszenie Komornickich Seniorów „Aktywni Razem” z Komornik oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze Strzyżewa Paczkowego w gminie Gniezno.
 

Gości w pałacu powitała Kinga Ciesielczyk, menadżer pałacu w Czerniejewie, która przedstawiła przewodnika. Po niej Karol Soberski przybliżał grupom historię miasta Czerniejewa i okoliczności budowy pałacu.
 

Trasa zwiedzania wszystkich grup była identyczna. Rozpoczęła się dziedzińca głównego, potem była Oranżeria, dalej zobaczyli Sypialnię Hrabiego i Salonik Hrabiego. Później  przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej i podziemi pałacowych. Dodatkowo grupa z Łabiszyna zobaczyła Pokój Dziadków.


W trakcie zwiedzania K. Soberski przekazał informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!


Była też mowa o współczesnych gwiazdach kina, muzyki, fotografii, polityki czy estrady dla których pałac w Czerniejewie jest ulubionym miejscem w Polsce, jak również o filmach czy teledyskach kręconych w scenerii zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie.


Uczestnicy zwiedzania zachwyceni byli przede wszystkich architekturą pałacu, jego wnętrzami, meblami a także bogatymi dziejami rezydencji.


Na koniec chętni mogli nabyć książkę „Perła Wielkopolski. Pałac w Czerniejewie” autorstwa Marina Kwiatkowskiego i Krzysztofa Chomicza oraz książki K. Soberskiego, zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.
 

Stowarzyszenia, klubu seniora, firmy czy inne grupy formalne chcące zwiedzić pałac w Czerniejewie – na specjalne zamówienie - powinny kontaktować się z pałacem w Czerniejewie: tel. 662-267-696

Fotorelacja z tych trzech zwiedzań do obejrzenia tutaj

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022