Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

18/03/2022

Powrót do pałacu w Zakrzewie

Już tylko godziny dzielą mnie od powrotu z turystami do pięknego zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie w gminie Kłecko w Wielkopolsce! I jedynego takiego w Europie! Pierwszą – po dwóch latach przerwy – grupę oprowadzę po dziejach tej niezwykłej rezydencji już w sobotę, 19 marca o godz. 10.00! Potem kolejne zwiedzania o 15.00, nocne o godz. 22.00 i w niedzielę, 20 marca o godz. 12.00. Pałac w Zakrzewie to jeden z najbardziej tajemniczych pałaców w Polsce!
 

Nie będę ukrywał, że powrót po dwóch latach do pałacu w Zakrzewie jest dla mnie ważny, ponieważ w tym roku, o czym już wspominałem, mija 10 lat jak oprowadzam turystów po najciekawszych miejscach w naszym regionie. A ta moja przygoda zaczęła się właśnie w pałacu w Zakrzewie w 2012 roku!

I co muszę podkreślić – jestem jedynym przewodnikiem, który oprowadzał przez ostatnie 10 lat (z 2-letnią przerwą na pandemię) po zespole pałacowo-parkowym w Zakrzewie. Jedynym, który miał zgodę poprzedniego właściciela i który ma zgodę obecnego właściciela, dzięki temu turyści mogą zobaczyć tę unikatową rezydencję!

W tym czasie pałac pokazałem blisko 7 tys. turystom z całej Polski, ale też z Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Ukrainy, Anglii, Norwegii, Francji, a nawet z dalekiej Australii.

Tegoroczne zwiedzania pałacu w Zakrzewie będą też wyjątkowe, ponieważ w tym roku mija 150 lat od wybudowania pałacu. A także dlatego, że pałac przez ostatnie dwa lata był zamknięty dla turystów…

Oprowadzanie turystów po pałacu w Zakrzewie jest też dla mnie zawsze wydarzeniem wyjątkowym, ponieważ jedna z moich najlepszych książek dotyczy właśnie tej rezydencji. Pozycję pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, którą wydałem w 2017 r., będzie można nabyć podczas zwiedzania (podobnie jak inne moje książki: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Kujaw”, „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego”, „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” czy „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.)

Ale po wydaniu książki w 2017 r. nie spocząłem na laurach i przez te kilka lat pozyskałem wiele nowych informacji, dokumentów, wspomnień, ale przede wszystkim unikatowych fotografii z okresu międzywojennego. Owocem tej pracy będzie moja kolejna książka o pałacu w Zakrzewie, którą planuję wydać jesienią tego roku zatytułowana „Fortepian Paderewskiego. Zaginione skarby pałacu Zakrzewo”. Książka ta będzie wyjątkową pozycją, ponieważ nikt przede mną nie pozyskał tylu fantastycznych fotografii zakrzewskiej rezydencji z lat 1918 – 1939.Z tych wszystkich powodów zawsze z wielką radością wracam do pałacu w Zakrzewie, ponieważ to jeden z kilku moich ulubionych pałaców w regionie. A do tego jeden z najbardziej tajemniczych, ponieważ na każdym kroku w tej rezydencji pojawiają się zagadki, które ciągle rozwiązuję… Dlatego warto przyjechać, by zobaczyć ten pałac…Zapraszam wszystkich serdecznie na zwiedzanie pałacu w Zakrzewie.

Do zobaczenia w pałacu w Zakrzewie!

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022