Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

17/12/2023

Powrót do źródeł, czyli pisanie książek ponad wszystko...

Najważniejsza informacja jest taka - będę żył! Moja operacja odbędzie się za dwa tygodnie i mam nadzieję, że szybko wrócę do domu. I do realizacji nowych pomysłów i projektów. Ostatnie tygodnie i miesiące, gdy dowiedziałem się o moich guzach, sprawiły, że przewartościowałem całe moje życie. Po wielu rozmowach i spotkaniach podjąłem decyzję, że powracam do źródeł, czyli od przyszłego roku przechodzę na zawodowe pisanie książek!

 

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, że wszystko się zmienia, że człowiek diametralnie zmienia swoje życie, zmienia nastawienie do życia, do ludzi i staje się innym człowiekiem… I taki czas nastał też w moim życiu…

 

Wiadomość, że mam dwa duże guzy nowotworowe sprawiła, że przewartościowałem w 100 procentach swoje życie… Czas w którym czekałem na wyniki badań i na wyrok, sprawił, że z dnia na dzień stałem się innym człowiekiem, zrewidowałem wszystkie moje znajomości, podjąłem konkretne decyzje zawodowe…

 

Po wielu rozmowach z bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi oraz spotkaniach z bibliotekarzami i księgarzami (ci ostatni podpowiedzieli mi o jakie książki dotyczące wydarzeń związanych z regionem pytają najczęściej czytelnicy), podjąłem decyzję, że powracam do źródeł, czyli od przyszłego roku przechodzę na zawodowstwo i będę zajmował się tylko pisaniem książek!

 

Od razu zaznaczam, że portal Pojezierze24.pl będzie dalej funkcjonował. Wycieczki, które organizuję od ponad 11 lat, będę dalej organizował, ale w mniejszym natężeniu i będę oprowadzał tylko po wybranych pałacach, dworach i innych intrygujących miejscach.

 

Zawodowo będę zajmował się tylko pisaniem książek i kierowaniem powołaną przeze mnie 6 lat temu Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”. Oznacza to, że dalej będę robił moje wielkie projekty: festiwale literackie i podróżnicze, konferencje historyczne, sympozja…

 

Powracam do źródeł

Zmieniłem diametralnie moje nastawienie do życia, do ludzi, ale nadal będę żył zgodnie ze swoją osobowością, bo tylko wtedy można być szczęśliwym. A szczęśliwy jestem wówczas gdy piszę książki. Dotychczas czyniłem to z doskoku, między pracą w portalu, a innymi zajęciami. Od przyszłego roku pisanie książek będzie moim głównym zajęciem. Powracam do źródeł, bo pisanie książek od zawsze sprawiało mi największą przyjemność.

 

Dotychczas napisałem sześć książek: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby-sekrety-legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Jestem też współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce.

 

Spod mojego pióra wyszły też przewodniki turystyczne: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015). Jestem też współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).

 

Wielu moich przyjaciół powtarza, że powinienem być dumny z tego co robię, mam osiągnięcia i jestem wizjonerem. I takim mam pozostać. Ktoś inny, gdzieś w mediach określił mnie że jestem „człowiekiem niezwykle charyzmatycznym, bo historia regionalna np. szerokich okolic Gniezna, nie jest dziedziną łatwą, a Karol podniósł ją na inny, wyższy poziom”.

 

I chcę to kontynuować, w nowym wymiarze poprzez coraz ciekawsze książki. A tematów na ciekawe książki mi na pewno nie zabraknie.

 

Nowe książki

Dlatego zdecydowałem, iż będę zawodowo pisał książki, że rocznie chcę wydawać od 3 do 5 książek (dlatego powołuje własne wydawnictwo, którego zespół mam już prawie skompletowany – szukam jeszcze drugiej osoby do korekty książek oraz osoby do prowadzenia premier moich książek; mam dobrą i sprawdzoną drukarnię).

 

Co ważne, premiery książek będę organizował w najpiękniejszych pałacach i dworach Wielkopolski, Kujaw i Pałuk

Oprócz książek historycznych i autorskich przewodników, które dotychczas pisałem, będzie też nowość – będę pisał powieści historyczno-kryminalne, których akcja będzie się rozgrywać w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach. Kilka niezwykłych scenariuszy na takie pozycje już mam!

 

Wraz z nowymi książkami, planuje też znacznie więcej niż dotychczas, spotkań z moimi Czytelnikami w bibliotekach i szkołach na terenie Wielkopolski, Kujaw oraz Pałuk.

 

Dodatkowo planuję wydawać książki innych pisarzy z Wielkopolski, Dolnego Śląska czy kujawsko-pomorskiego. Jestem już po rozmowach z jedną pisarką (znaną) i trzema pisarzami, których książki planuję wydawać.

 

Jeśli ktoś chciałby wesprzeć finansowo moje przedsięwzięcia (czy to firma, czy osoba prywatna) to proszę o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504 lub na e-maila: karol@soberski.pl.

 

Moje działania można też wspierać tutaj: https://buycoffee.to/karolsoberskinatropachhistorii

 

Do współpracy zapraszam także osoby chcące działać na rzecz historii i turystyki naszego regionu.

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022