Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

01/07/2022

Poznali sekrety kościoła i pałacu w Niechanowie

Jakie tajemnice skrywa tunel łączący pałac z kościołem? Gdzie zniknęły skarby z niechanowskiego pałacu? Czy w pałacu ukazuje się duch? Dlaczego Józef Wybicki ukrywał się w pałacu w Niechanowie? Jakie sekrety związane są z Oficyną Wschodnią zespołu pałacowo-parkowego? Na te pytania usłyszeliśmy odpowiedzi podczas dzisiejszej, kolejnej „Wędrówki z historią” zorganizowanej przez Karola Soberskiego.

 

Poranna, niepewna pogoda, nie zniechęciła miłośników historii, którzy w sobotę przed godz. 10.00 zjawili się w bramie pałacu w Niechanowie. Na zorganizowane przez Karola Soberskiego zwiedzanie Niechanowa przybyli miłosnicy historii i turystyki m.in. z Gniezna, Niechanowa, Skoków i Rybna Wielkiego.

Zwiedzanie zaczęło się od kościoła, gdzie mogliśmy zobaczyć najpiękniejsze dzieła sztuki, w tym te przywiezione do Niechanowa z Półwyspu Apenińskiego. Było tez sporo informacji o tajemnicach świątyni i jego budowie. Następnie przyszedł najważniejsze pomniki na przykościelnym cmentarzu w tym grób generała wojsk napoleońskich, jedynego w powiecie gnieźnieńskim.

Po świątyni przeszliśmy do pałacu, gdzie K. Soberski opowiedział o początkach Niechanowa, o budowie pałacu, jego dziejach w XIX i XX wieku. Zajrzeliśmy także do Sali Historii, która powstała w tej rezydencji w 2015 r., jak również do innych pomieszczeń związanych z dziejami tego obiektu.

Następnie podeszliśmy do Oficyny Wschodniej gdzie uczestnicy dowiedzieli się o historii tego budynku, jego przeznaczeniu a także zagadkach, które skrywa, w tym tych z okresu II wojny światowej.

Na koniec udaliśmy się do budynku Biblioteki, gdzie znajduje się Sala Historii (o tym miejscu opowiedziała Bożena Szymanowska, regionalistka z gminy Niechanowo).

Po zakończeniu zwiedzania wszyscy przeszli do Gminnego Ośrodka Kultury w Niechanowie gdzie przy kawie i herbacie podsumowanie wędrówkę, a także rozlosowano upominki wśród uczestników wędrówki. Chętni mogli także nabyć książki autorstwa Karola Soberskiego: „Skarb Dziedzica”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica”, „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” i „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

Karol Soberski składa serdeczne podziękowania Paniom: Bożenie Szymanowskiej i Dorocie Bączyk za wsparcie przy organizacji zwiedzania, kierownictwu OHP w Niechanowie za możliwość zwiedzania pałacu, a proboszczowi niechanowskiej parafii, ks. kan. Andrzejowi Ziółkowskiemu za możliwość zwiedzania kościoła.Kolejna „Wędrówki z historią” zaplanowana jest na 16 lipca i będzie to pałacu w Kołdrąbiu.

O szczegółach poinformujemy już wkrótce.

Fotorelacja z dzisiejszej wycieczki do obejrzenia tutaj

(źródło: Pojezierze24.pl)

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022