Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista
Żar lejący się z nieba nie przeszkodził w kolejnej zorganizowanej przeze mnie „Wędrówce z historią”. W dzisiejszej wycieczce po Zdziechowie – trwającej blisko 5 godzin – wzięli udział miłośnicy historii i turystyki z Wielkopolski i Kujaw. Wędrówka rozpoczęła się przy miejscowym kościele, a zakończyła w XIX-wiecznym pałacu wybudowanym przez ród von Wendorffów.
Jaki słynny architekt wybudował kościół w Zdziechowie? Czy miejscowy pałac skrywa przedwojenne tajemnice? Gdzie znajduje się grobowiec ostatnich właścicieli von Wendorffów? Jakie sekrety były w pałacowej wieży? Co działo się w pałacu 30 i 31 grudnia 1918 roku? Jakie tragiczne wydarzenie związane jest z pałacowym parkiem? Odpowiedzi na ta i wiele innych pytań usłyszeli uczestnicy dzisiejszego zwiedzania Zdziechowy, zorganizowanego przez Karola Soberskiego w ramach jego cyklu „Wędrówki z historią”.
Od kościoła do pałacu
„Wędrówka z historią” rozpoczęła się przy miejscowym kościele pw. NMP Nieustającej Pomocy, gdzie – oprócz poznania wnętrz świątyni – uczestnicy wędrówki mogli poznać także losy architekta, który zaprojektował kościół, jak również skąd pochodzą imiona trzech kościelnych dzwonów.
Później przyszedł czas na poznanie dziejów „strasznego dworu”, historię młyna i nieistniejącej już kaplicy, a także wydarzenia związane z bitwą pod Zdziechową z okresu Powstania Wielkopolskiego.
Natomiast na koniec przyszedł czas skarby i tajemnice zespołu pałacowo-parkowego w Zdziechowie i rodu von Wendorffów! Była okazja zwiedzić pałac, zobaczyć oryginalne pozostałości z okresu międzywojennego, a także przejść się po parku i zobaczyć miejsca naznaczone krwią z II wojny światowej.Wędrówka zakończyła się w Klubie Kobiet Aktywnych w Zdziechowie, gdzie uczestnicy wycieczki - przy kawie i słodkościach - oczekiwali na losowanie upominków. Jest bowiem tradycją zwiedzań organizowanych przez K. Soberskiego w ramach cyklu „Wędrówki z historią”, że wśród uczestników rozlosowane zostają upominki – materiały promujące nasz region.
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022