Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

26/02/2022

Poznaliśmy skarby i tajemnice Łubowa

W sobotę, wspólnie z nestorem regionalistów w powiecie gnieźnieńskim Tadeuszem Panowiczem, miałem przyjemność oprowadzić grupę miłośników historii po Łubowie. Poznaliśmy m.in. skarby XVII-wiecznego, drewnianego kościoła pw. św. Mikołaja, historię tamtejszego grodziska czy też dzieje poewangelickiego kościoła w Łubowie. Na koniec była wystawa modlitewników i słodki poczęstunek. Współorganizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury Gminy Łubowo.
 

Kolejna „Wędrówka z historią” za nami! Dzisiaj, wspólnie z moim ulubionym regionalistą, Tadeuszem Panowiczem, w kameralnym gronie oprowadziliśmy miłośników historii po Łubowie.

Karol Soberski - dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.

Tadeusz Panowicz – regionalista, pisarz, społecznik. Zbiera wszelkiego rodzaju wiadomości, dokumenty i anegdoty na temat dziejów, wydarzeń i ludzi żyjących w Wielkopolsce, a zdobytą wiedzę przekazuje dorosłym i młodzieży. Jest autorem kilku ważnych dla nauki odkryć archeologicznych, m.in. cmentarzysk pradziejowych i wczesnośredniowiecznych, zespołu prehistorycznych dymarek (pieców hutniczych), dawnych osad i wielu innych zabytków. Namiętny bibliofil i zbieracz staroci. W jego domu każde wolne miejsce zajmują książki, dawne fotografie, pocztówki, dokumenty, zapisane czy zarysowane kartki, najprzeróżniejsze „rupiecie”. Jest autorem książek: „Legendy o św. Wojciechu”, „Moja Ziemia Gnieźnieńska”, „Pamiętajmy o naszych bohaterach! Powstanie wielkopolskie 1918-1919 – Pobiedziska”, „Łubowo. Wydarzenia i ludzie”, czy ostatniej książki „Wojciech Trąmpczyński (1860-1953) Syn Ziemi Gnieźnieńskiej”.

Nasza wędrówka zaczęła się przy drewnianym, unikatowym na skalę światową, XVII-wiecznym kościele pw. św. Mikołaja. Świątynia zbudowana w 1660 r. skrywa w swoich wnętrzach wiele bezcennych zabytków. W 1720 r. ówcześni właściciele wsi Lutomscy dobudowali kaplicę boczną, a w 1750 r. wieżę kościoła (która została rozebrana...

Następnie, idąc ulicami Łubowa, poznaliśmy historię oberży, mleczarni czy XIX-wiecznego dworu dziedzica Łubowa Franciszka Lewandowskiego, w którym obecnie znajduje się Urząd Gminy.

W trakcie zwiedzania Łubowo nie mogło zabraknąć najbardziej tajemniczego miejsca, czyli grodziska o którym ciekawe historie opowiedział T. Panowicz.

To miejsce od dawna frapuje miłośników lokalnej historii, ale niestety jest zupełnie zapomniane. Mowa o grodzisku stożkowym znajdującym się około 700 metrów na północ od kościoła w Łubowie, miejscowości leżącej przy trasie z Gniezna do Pobiedzisk. Tymczasem – jak podaje w swojej książce „Łubowo. Wydarzenia i...

Ostatnim punktem był kościół poewangelicki wybudowany w 1891 r. w stylu neogotyckim na 400 wiernych. We wnętrzu świątyni poznaliśmy dzieje parafii ewangelickiej, jak również jej filialnego domu modlitwy w Komorowie o którym miałem przyjemność opowiedzieć.

Sygnały o zagadkach i tajemnicach wsi i miasteczek leżących na Pojezierzu Gnieźnieńskim docierają do mnie już od wielu lat. Tak jest też w przypadku wsi Komorowo. Lokalnie opowiada się o nich podczas wielu rodzinnych spotkaniach,...

Na koniec udaliśmy się do Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo (która była współorganizatorem wydarzenia), gdzie czekała na nas pyszna kawa, nagrody i wystawa T. Panowicza. Na ekspozycji zobaczyliśmy modlitewniki z XIX i początków XX wieku. Prawdziwe perełki!

Za możliwość obejrzenia wnętrz XVII-wiecznej drewnianej świątyni, jak również kościoła poewangelickiego serdecznie dziękuję ks. Janowi Łykowskiemu, proboszczowi parafii w Łubowie. Dziękuję także Katarzynie Wielgosz, dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo za współpracę przy organizacji wydarzenia.

Fotorelacja ze zwiedzania Łubowa do obejrzenia tutaj

 

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022