Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista
Dzisiaj zakończył się dwudniowy pobyt w Gnieźnie, 35-letniego Johannesa, wnuka niemieckiego oficera, który służył w Gnieźnie i Wielkopolsce w okresie II wojny światowej. Jak wczoraj informowaliśmy, dzięki jego wizycie do Karola Soberskiego trafiły nieznane wcześniej dokumenty i listy związane z niemiecką okupacją Pierwszej Stolicy Polski. Duża część tego archiwum dotyczy niemieckiego obozu przesiedleńczego w Gnieźnie w latach 1939-1940. Dzisiaj goście z Niemiec zobaczyli kilka miejsc związanych z wojenną historią na terenie gminy Mieleszyn, a na koniec poznali dzieje pałacu w Czerniejewie.
Wczoraj informowaliśmy, że do Gniezna przyjechał 35-letni Johannes, wnuk niemieckiego oficera, który służył w Gnieźnie i Wielkopolsce w okresie II wojny światowej. Jego przyjazd to efekt trzymiesięcznej wymiany e-maili z Karolem Soberskim, prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.
Więcej o nawiązaniu tej znajomości i pierwszym dniu pobytu gości z Niemiec tutaj.
Przypomnijmy, że Johannes przywiózł dwa segregatory (po kilkaset stron każdy) wypełniony dokumentami i listami z lat 1939 – 1940, dotyczącymi okupacji w Gnieźnie i okolicznych miejscowościach. Wszędzie tam, gdzie służył jego dziadek. Były też opowieści związane z okresem II wojny światowej, które Johannes poznał od członków swojej rodziny. W sumie jest to bardzo bogaty i nieznany wcześniej materiał archiwalny związany z latami wojny w Gnieźnie. Duża część tego archiwum dotyczy niemieckiego obozu przesiedleńczego w Gnieźnie w latach 1939-1940. To bogate archiwum trafiło do Karola Soberskiego.
„Doły śmierci”
Dzisiaj, w drugim dniu pobytu, z naszymi gośćmi spotkaliśmy się o godz. 10.30 i pojechaliśmy do lasów nowaszyckich na „doły śmierci”. Była to dalsza część opowieści o niemieckiej zbrodni na pacjentach szpitala psychiatrycznego „Dziekanka”, którą Johannes i jego kolega Sebastian, poznali wczoraj.
Warto dodać, że Johannes, jak i Sebastian, mają tytuły naukowe – są doktorami – i na co dzień pracują w BMW Group w Monachium.
W Nowaszycach dołączył do nas Artur Hańczak, wójt gminy Mieleszyn oraz Jarosław Pietrzak z żoną Lidią.
Historia, którą nad „dołami śmierci” Karol Soberski opowiedział gościom z Niemiec, mocno nimi wstrząsnęła. Nie mogli uwierzyć, że w ten sposób Niemcy grzebali zamordowanych pacjentów „Dziekanki”.
Historyczne spotkanie...
Ale spotkanie w tym miejscu miało też inny wymiar. Jak wspomnieliśmy, Johannes jest wnukiem niemieckiego oficera, który służył w Gnieźnie w 1939 – 1940 r. I służył w obozie przesiedleńczym znajdującym się w dawnej Garbarni w Gnieźnie.
Z kolei ojciec i dziadek Jarosława Pietrzaka byli więźniami tego obozu. Johannes mógł wysłuchać opowieści Jarka, jak tam trafili, jak byli traktowani i co się dalej z nimi działo. Historia pisze niezwykłe scenariusze…
Gmina Mieleszyn…
Znad „dołów śmierci”, udaliśmy się na zwiedzanie gminy Mieleszyn. Wójt Artur Hańczak opowiedział o najciekawszych atrakcjach gminy, wspomniał o pałacach znajdujących się na tym terenie, czy o możliwościach inwestycyjnych gminy. Było więc Mielno, Popowo Ignacewo, a na koniec pałac w Przysiece.
Pałac w Czerniejewie
Ostatnim punktem dzisiejszego dnia był przyjazd do pałacu w Czerniejewie. Tutaj – dzięki życzliwości właściciela pałacu – Karol Soberski oprowadził gości po rezydencji i opowiedział im o jej dziejach.
Szczególną uwagę zwrócił na czas II wojny światowej, kiedy to czerniejewski pałac stał się jedną z rezydencji namiestnika Kraju Warty – Artura Greisera. Tym sposobem w czasie II wojny światowy gośćmi pałacu byli m.in. Heinrich Himmler, Hermann Göring, Joachim von Ribbentrop czy Joseph Goebbels.
Początek owocnej współpracy
Po zwiedzaniu pałacu, udaliśmy się do Restauracji Pałacowej na obiad i kolejne rozmowy. Tym razem nie tylko o przekazanych dokumentach, historii czy II wojnie światowej, ale również o dalszej współpracy.
Przekazane dokumenty zostaną teraz poddane analizie. Ale już pobieżna ich ocena wskazuje na to, że poznamy nowe, nieznane wcześniej informacje związane z niemiecką okupacją Gniezna i okolic. Zapowiada się historyczna sensacja!
Uzgodniliśmy dalsze etapy naszej współpracy, czyli wzajemną wymianę informacji, a ze strony Johannesa padła też deklaracja o poszukiwaniu kolejnych dokumentów związanych z niemiecką okupacją Gniezna i okolic. Była też mowa o innych ciekawych projektach, które można by w przyszłości wspólnie realizować, jak również o możliwościach pozyskiwania środków finansowych na te przedsięwzięcia.
Na koniec otrzymaliśmy również zaproszenie do Monachium, z którego – być może – w przyszłości skorzystamy.
Przyjazd Johannesa i Sebastiana na długo pozostanie w naszej pamięci, a nawiązana współpraca zapewne zaowocuje już w niedalekiej przyszłości.
Fotorelacje z dzisiejszego dnia do obejrzenia tutaj
(źródło: Pojezierze24.pl)
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022