Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

14/07/2023

Seniorzy z Poznania zrelaksowali się w pałacu w Czerniejewie

Dwie godziny trwało dzisiaj zwiedzania pałacu w Czerniejewie – na specjalne zamówienie – w trakcie której przewodnikiem po rezydencji był Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, niezależny badacz lokalnej historii, pisarz i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Było to kolejne z takich zwiedzań, które odbywają się w tym roku. Tym razem dzieje pałacu poznawali członkowie Klubu Seniora „Relax” z Poznania.

 

Żar lejący się z nieba nie przeszkodził 19-osobowej grupie z Klubu Seniora „Relax” z Poznania w poznawaniu dziejów pałacu w Czerniejewie, architektury obiektu, jak i tajemnic, które skrywa rezydencja.

 

Gości w pałacu powitała Paulina Kliś, koordynator pałacu w Czerniejewie, która przedstawiła przewodnika. Po niej Karol Soberski przybliżył historię miasta Czerniejewa i okoliczności budowy pałacu.

 

Następnie uczestnicy zwiedzania swoją wędrówkę zaczęli Oficyny Wschodniej, następnie przeszli do oranżerii, dalej zobaczyli Sypialnię Hrabiego i Salonik Hrabiego. Później  przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej, podziemi pałacowych, by na koniec udać się do Restauracji Pałacowej.

 

W trakcie zwiedzania K. Soberski przekazał informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!

 

Była też mowa o współczesnych gwiazdach kina, muzyki, fotografii, polityki czy estrady dla których pałac w Czerniejewie jest ulubionym miejscem w Polsce, jak również o filmach czy teledyskach kręconych w scenerii zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie.

 

Uczestnicy zwiedzania zachwyceni byli przede wszystkich architekturą pałacu, jego wnętrzami, meblami a także bogatymi dziejami rezydencji.

 

Na koniec chętni mogli nabyć książkę „Perła Wielkopolski. Pałac w Czerniejewie” autorstwa Marina Kwiatkowskiego i Krzysztofa Chomicza oraz książki K. Soberskiego, zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.

 

    Stowarzyszenia, klubu seniora, firmy czy inne grupy formalne chcące zwiedzić pałac w Czerniejewie – na specjalne zamówienie - powinny kontaktować się z pałacem w Czerniejewie: tel. 662-267-696

 

Zwiedzanie 22 lipca

Osoby indywidualne chcące zwiedzić z przewodnikiem pałac w Czerniejewie zapraszamy 22 lipca o godz. 16.00. Szczegóły i zapisy tutaj

 

Fotorelacja z dzisiejszego zwiedzania do obejrzenia tutaj

 

(źródło: Pojezierze24.pl)

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022