Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

29/06/2022

Seniorzy z Poznania zwiedzali Niechanowo

Dzisiaj przez kilka godzin miałem wielką przyjemność opowiadać o historii Niechanowa i oprowadzać grupę blisko 30 seniorek z Poznania, po pałacu, wokół kościoła i po Sali Pamięci w Niechanowie. Organizatorem wycieczki było Biuro Podróży PNE.pl z Poznania, które poprosiło mnie, bym oprowadził turystki po Niechanowie.

 

Dlaczego przez kilka miesięcy w pałacu w Niechanowie mieszkał Józef Wybicki, twórca polskiego hymnu? Co w pałacu w czasie II wojny światowej robili SS-mani? Gdzie ukrył skarby ostatni przedwojenny właściciel majątku w Niechanowie? Co znajdziemy na poddaszu Oficyny Wschodniej? Gdzie biegnie tunel łączący kościół z pałacem? Jakie bezcenne dzieło trafiło z Rzymu do świątyni w Niechanowie? Dlaczego zostały zamurowane podziemia niechanowskiego kościoła? Jakie skarby skrywa Sala Historii? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi usłyszały uczestniczki dzisiejszej wycieczki po Niechanowie.

Zwiedzanie zaczęło się od pałacu, gdzie opowiedziałem o początkach Niechanowa, o budowie pałacu, jego dziejach w XIX i XX wieku. Zajrzeliśmy także do Sali Historii, która powstała w tej rezydencji w 2015 r., jak również do innych pomieszczeń związanych z dziejami tego obiektu.

Następnie podeszliśmy do Oficyny Wschodniej gdzie opowiedziałem o historii tego budynku, jego przeznaczeniu a także zagadkach, które skrywa.Później przyszedł czas na kościół, najważniejsze pomniki na przykościelnym cmentarzu a na koniec udaliśmy się do budynku Biblioteki, gdzie znajduje się Sala Historii.

Po kilku godzinach zwiedzania Niechanowa, panie stwierdziły, że nie spodziewały się, iż taka mała miejscowość ma tak bogatą historię i tak atrakcyjne zabytki, które warto promować i do których należy zapraszać turystów.

Organizatorem wycieczki było Biuro Podróży PNE.pl z Poznania, które poprosiło mnie, bym oprowadził turystki po Niechanowie. Dziękuję za zaufanie i do zobaczenia we wrześniu na kolejnych wycieczkach!

Dziękuję także kierownictwu OHP w Niechanowie za możliwość zwiedzania pałacu i pracownikom gminnej biblioteki za możliwość wejścia do Sali Historii.

Fotorelacja z dzisiejszej wycieczki do obejrzenia tutaj

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022