Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

09/10/2024

Seniorzy ze Zdziechowy poznawali gminę Gniezno!

Gminna Biblioteka Publiczna ze Zdziechowa jest organizatorem cyklu wycieczek po gminie Gniezno dla seniorów z terenu tejże gminy. Dzisiaj grupa seniorów z Klubu Seniora w Zdziechowie poznała dzieje i ciekawostki Goślinowa, Strzyżewa Kościelnego i Strzyżewa Pączkowego. Całość zakończona została w Jankowie Dolnym. Przewodnikiem po atrakcjach gminy Gniezno był Karol Soberski, pisarz, dziennikarz i badacz lokalnej historii.

 

Dzisiaj, punktualnie o godz. 8.30, grupa seniorów z Klubu Seniora działającego w Zdziechowie udała się na zwiedzania atrakcji Goślinowa, Strzyżewa Kościelnego i Strzyżewa Pączkowego. - Witam państwa serdecznie na dzisiejszym zwiedzaniu gminy Gniezno. W ramach tego cyklu wycieczek poznamy najciekawsze miejsca naszej gminy. Przewodnikiem po tych atrakcjach będzie Karol Soberski, pisarz, dziennikarz i badacz lokalnej historii, autor książki „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” - powiedziała, witając uczestników wyjazdu, Lidia Pietrzak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publiczne w Zdziechowie, która wraz z Ewą Kiełpińską-Kos, pracownikiem biblioteki, czuwały nad grupą seniorów podczas tej wycieczki.

 

Goślinowo

Ze Zdziechowy, szlak wycieczki prowadził przez Łabiszynek do Goślinowa, gdzie był pierwszy postój. - O początkach tej miejscowości wiadomo niewiele, w dokumentach archiwalnych trudno odszukać wzmianki, kiedy po raz pierwszy pada nazwa tej miejscowości. Wiadomo jedynie, że w połowie X wieku była tutaj zlokalizowana osada. Warto dodać, że w czasie prac wykopaliskowych w 1995 r. związanych z budową gazociągu jamalskiego, odkryto pozostałości z epoki brązu. Można więc rzec, że początki Goślinowa nikną w mrokach historii - mówi K. Soberski, gdy grupa zatrzymała się przed miejscową szkołą, przy obelisku z tablicą ku pamięci osób związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym  Rolników Indywidualnych „Solidarność”. - „Wolna, Sprawiedliwa i Solidarna Polska!” - z takim przesłaniem powstała 6 września 1980 r. Solidarność Rolników Indywidualnych w powiecie gnieźnieńskim. Jej inicjatorem i założycielem był Ryszard Majewski z Goślinowa. Członkami zostało wówczas 50 rolników. Pierwsze spotkanie odbyło się także w Goślinowie, dlatego nie powinna dziwić lokalizacja pamiątkowej tablicy - podkreśla K. Soberski.

 

Następnie - na zaproszenie Beaty Szuszkiewicz, dyrektor szkoły w Goślinowie - seniorzy weszli do budynku i udali się na kiermasz szkolny zorganizowany przez uczniów z którego dochód był przeznaczony na szczytny cel.

 

Strzyżewo Kościelne

Po pobycie w szkole, grupa udała się do Strzyżewa Kościelnego, gdzie zwiedziła perełkę tej miejscowości, XIX-wieczny kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Na miejscu o dziejach świątyni opowiadał K. Soberski a ciekawostki dopowiadał kościelny pan Józef Basiński.

 

Zanim jednak weszli do wnętrza kościoła, K. Soberski pokazał i opowiedział dzieje kropielnicy znajdującej się przy świątyni.

 

- Strzyżewo Kościelne jest najstarszą z trzech miejscowości mających w nazwie Strzyżewo.  Strzyżewo Smykowe i Paczkowe wzmiankowano w 1285 r., natomiast o Strzyżewie Kościelnym po raz pierwszy możemy przeczytać w 1284 r., gdy była nadana jako uposażenie klasztoru klarysek przez księcia Przemysła II. W dobrach klasztornych pozostawało do końca XVIII wieku - mówi K. Soberski.

 

K. Soberski przedstawił historię ołtarza głównego, jak i ołtarzów bocznych. Opowiedział o też o krzyżu z XVIII wieku, który dawniej stał w miejscu ołtarza głównego, a obecnie wisi na jednej ze ścian. - Postać Chrystusa na krzyżu jest naturalnej wielkości, co dzisiaj rzadko się zdarza w kościołach, przez co robi niesamowite wrażenie na osobach spoglądających na ten krzyż - wskazuje K. Soberski.

 

Z kolei Pan Józef opowiedział o relikwiach znajdujących się w świątyni oraz zaprowadził chętnych na chór, gdzie mogli zobaczyć unikatowe organy, które zbudował jeden z najsłynniejszych na przełomie XIX i XX wieku niemiecki organmistrzów w Europie – Wilhelm Sauer.

 

W trakcie zwiedzania kościoła, grupę seniorów powitał ks. Sebastian Huebner, proboszcz miejscowej parafii.

Po wyjściu z kościoła, grupa udała się na cmentarz, gdzie K. Soberski wskazał grób ks. Hipolita Kwiatkiewicza, który wyposażył wnętrze wybudowanego w 1848 roku kościoła i zbudował stojąca do dzisiaj plebanię. Na nekropolii przewodnik wskazał też Miejsce Pamięci Narodowej, w którym spoczywa szesnastu mieszkańców Strzyżewa Kościelnego, Jankowa Dolnego, ale nie tylko, których 10 września 1939 r. zamordowali Niemcy. 

 

Strzyżewo Paczkowe

Ze Strzyżewa Kościelnego seniorzy pojechali do Strzyżewa Paczkowego, gdzie powitał ich sołtys wsi - Bolesław Dziel. W miejscowej świetlicy opowiedział o dziejach tego budynku z XIX wieku, o szkole, która się tam znajdowała i okolicznościach, jak ten obiekt stał się świetlicą.

 

Następnie wszyscy przeszli na zaplecze świetlicy, gdzie znajduje się piękna plenerowa scena, z automatyczną kurtyną, oddana do użytku w listopadzie 2023 r. Zanim uczestnicy weszli do tajemniczej piwniczki znajdującej się pod sceną - głównego celu przyjazdu do Strzyżewa Pączkowego - zajrzeli jeszcze do pięknie zagospodarowanej stodoły, która znajduje się tuż obok sceny. Kilka lat temu uczyniono z niej miejsce, gdzie mogą się odbywać różnego rodzaju wydarzenia, a także gromadzono pamiątki związane z historią Strzyżewa Paczkowego oraz Rady Sołeckiej i KGW.

 

- Mieszkańcy Strzyżewa Paczkowego zaczęli gromadzić pamiątki po swojej wiosce, już kilka lat temu. Cześć z nich znajduje się w stodole, a część trafiła do piwniczki, którą śmiało możemy nazwać izbą tradycji Strzyżewa Paczkowego. I co ważne, eksponatów cały czas przybywa! Dzisiaj w tej ponad 100-letniej piwniczce zobaczyć można przedmioty związane z życiem codziennym mieszkańców, z wyposażeniem domu i gospodarstwa - opowiada K. Soberski. - Są to przede wszystkim przedmioty codziennego użytku, które się niszczyły, tłukły, które się opatrzyły, bo w każdym domu były, ale w pewnym momencie zniknęły… I w piwniczce możemy je podziwiać. Atmosfera piwniczki i zebrane w niej niecodzienne przedmioty pozwalają nam na przeniesienie się, choćby na chwilę, do kuchni babć, prababć i zobaczenia małego fragmentu ich życia poprzez przedmioty jakie gościły na stołach codziennie i od święta. A że piwnica jest miejscem magicznym, to jak w każdej szanującej się piwniczce, nie mogło w niej zabraknąć butelek z winem! - zaznacza.

 

Finałem wycieczki był przejazd do Jankowa Dolnego, do tamtejszego Gościńca na pyszną kawę i fantastyczne słodkości.

Opuszczając Jankowo Dolne, chętne mogli jeszcze zajrzeć do tamtejszej Filii Gminnej Biblioteki Publiczna w Zdziechowie. Trwa tam aktualnie generalny remont, po którym placówka ta będzie bardzo nowoczesną biblioteką.

 

Już po powrocie do Zdziechowy, seniorzy, bardzo zadowoleni z wyjazdu, wyrażali nadzieję, że będą kolejne takie zwiedzania, ponieważ dzięki nim mogą poznawać swoją gminę. Jak się bowiem okazało, mimo, iż mieszkają w gminie Gniezno od wielu lat, nie znają jej wszystkich skarbów i tajemnic, a dzięki inicjatywie Lidii Pietrzak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publiczne w Zdziechowie, mają tak możliwość.

 

Fotorelacja ze zwiedzania do obejrzenia tutaj

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022