Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista
Koło PTTK Pracowników Politechniki Poznańskiej, tradycyjnie jak co roku w okolicach Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada, wybrało się na rajd śladami wydarzeń związanych z walkami o niepodległość, przy okazji poznając przepiękne tereny naszego kraju. Tegoroczna wyprawa wiodła z pałacu w Zakrzewie, przez Kuś, Łopienno, Gącz do Kłecka. Przewodnikiem po trasie (jak i jej autorem) był Karol Soberski, pisarza, dziennikarz i niezależny badacz lokalnej historii. Wycieczka i miejsca, które przewodnik pokazał uczestnikom, na długo zapadną w ich pamięć.
Sobotnia, 12 listopada, wycieczka rozpoczęła się w Zakrzewie, gdzie – dzięki uprzejmości właściciela pałacu firmie Poz Bruk Sp. z o.o. Poznańskie Nieruchomości Sp. J., - mogli zobaczyć wnętrza rezydencji, park, a także poznać ich niezwykłą historię. W dawny świat tego pałacu wprowadził Karol Soberski, autor książki pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”.
Po Zakrzewie, turyści udali się do miejscowości Gorzuchowo, a konkretnie do miejsca zwanego Kuś, gdzie 30 września 1761 r. doszło do spalenia 10 kobiet-zielarek oskarżonych o czary. Dzieje tych wydarzeń szczegółowo opowiedział K. Soberski.
Z Kusia uczestnicy wycieczki pojechali do Łopienna, gdzie – dzięki uprzejmości ks. Roberta Waszaka, proboszcza miejscowej parafii – mogli zobaczyć wnętrza łopieńskiej świątyni. Natomiast K. Soberski przybliżył im skarby kościoła i jego tajemnice.
Następnie wszyscy wyszli na zewnątrz świątyni i zapoznali się z historią najmniejszej Kalwarii w Polsce.Stamtąd udali się w kierunku cmentarza w Łopiennie, gdzie zapalili znicz na grobie Franciszka Adamczaka, pierwszej ofiary Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Gnieźnieńskiej. Po drodze zatrzymali się jeszcze przy Zdroju w Łopiennie.
Z Łopienna grupa pojechała na dworzec w Gączu (dawniej dworzec należał do Łopienna), gdzie K. Soberski opowiedział o wydarzenia, które rozegrały się tutaj 30 grudnia 1918 r. Wydarzenia Powstania Wielkopolskiego mające ogromny wpływ na przebieg powstania w naszym regionie.
Z Gącza droga powiodła do Kłecka – zwanego Wielkopolskim Westerplatte – gdzie na rynku, przy tamtejszym pomniku, K. Soberski przybliżył wydarzenia związane z wrześniem 1939 roku i cywilną obroną Kłecka. Tutaj również zapłonął znicz.
Z rynku turyści udali się na kłecką nekropolią, po drodze zatrzymując się przy obelisku upamiętniającym płk. pilota Wiktora Pniewskiego. Zanim uczestnicy zapalili znicz, K. Soberski opowiedział o tej niezwykłej postaci. Później przyszedł czas na oddanie czci poległym w walce o niepodległości Polski, a spoczywającym na cmentarzu.
Ostatnim punktem wycieczki było zejście nad jez. Kłeckie, gdzie członkowie PTTK, zobaczyli kolejowy most kratownicowy i zapoznali się z jego historią. Na koniec grupa udała się do restauracji na kłeckim rynku na pyszny obiad i marcińskie rogale.
Fotorelacja ze spotkania do obejrzenia tutaj
(źródło: Pojezierze24.pl)
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022