Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

18/09/2022

Spotkanie przy „Tarczy Olbrzyma” w Sokolnikach

O dworze w Sokolnikach, skarbach Przysieki, tajemnicach Popowa Ignacewa, sekretach jeziora Utrata i zagadkach Mielna – o skarbach m.in. tych miejscowości w gminie Mieleszyn opowiadał dzisiaj – przy głazie narzutowym „Tarcza Olbrzyma” w Sokolnikach – Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, eksplorator. A wszystko działo się podczas finału „Rajdu rowerowego szlakiem ukrytych keszy”, który odbył się na trasie Karniszewo - Sokolniki. Opowieści K. Soberskiego słuchało blisko 70 osób!
 

Sołectwa Karniszewo i Sokolniki były organizatorem „Rajdu rowerowego szlakiem ukrytych keszy”. Uczestnicy rajdu wystartowali o godz. 14.00 sprzed Szkoły Podstawowej w Karniszewie, a następnie jadąc przez Borzątew dotarli do głazu narzutowego „Tarcza Olbrzyma” w Sokolnikach.

Na mecie rajdu każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal a następnie na wszystkich czekał poczęstunek, m.in. bigos, kiełbaska z grilla, chleb ze smalcem i ogórkiem, kilka rodzajów pysznego ciasta oraz kawa i herbata. Wśród uczestnikó rajdu był Artur Hańczak, wójt gminy Mieleszyn.

Gość specjalny o skarbach gminy Mieleszyn
Gdy już wszyscy się posilili, przyszedł czas na gościa specjalnego spotkania, którym był Karol Soberski.

K. Soberski przez ponad godzinę opowiadał o skarbach ukrytych na gminy Mieleszyn. Była więc mowa m.in. o zapomnianym dworze z 1694 r. w Sokolnikach i jego skarbach, o Karniszewie i tamtejszym ewangelickim cmentarzu, o „komnacie masońskiej” w Przysiece i skarbach ukrytych w tym majątku przez ostatniego właściciela pałacu, o skarbach i tajemnicach Popowa Ignacewa i ich przedwojennego właściciela Franciszka Saskowskiego, o depozycie ukrytym w parku w Popowie Podleśnym, o Mielnie i tamtejszym pałacu, skarbach Wendorffa, kaplicy – rotundzie, rzeźbie Atlasa czy też o tajemnicach jezioro Utrata.

- O wszystkich tych skarbach i tajemnicach można przeczytać w moich dwóch książkach opowiadających o gminie Mieleszyn. W „Skarbie Dziedzica” i „Złocie Dziedzica” - podsumował k. Soberski.

Dzisiejsze wydarzenie zostało sfinansowane ze środków przyznawanych na podstawie konkursu „Aktywne Sołectwa LGD 2022”, a organizatorem jest Lokalna Grupa Działania „Trakt Piastów”.

Fotorelacja z dzisiejszego spotkania do obejrzenia tutaj

 

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022