Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

23/08/2022

Świat, który zakończył się w 1939 roku…

Od 6 lat piszę książki o historii pogranicza Wielkopolski i Kujaw, dziejach Pojezierza Gnieźnieńskiego. Większość moich książek dotyczy historii totalnie zapomnianego w naszym regionie tematu – ziemiaństwa, właścicieli ziemskich, pałaców, dworów, majątków ziemskich. Tym sposobem powstały książki: „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”. „Złoto Dziedzica”, „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” i „Zagadkowy Kolekcjoner”.
 

Pracując nad książkami zawsze staram się docierać do źródeł, czyli przede wszystkim do rodzin dawnych, przedwojennych właścicieli od których zawsze otrzymuję fantastyczne i unikatowe fotografie, dokumenty, wspomnienia.... Tym sposobem poznałem wyjątkowych ludzi - potomków właścicieli wielu majątków ziemskich w Wielkopolsce i na Kujawach: Saskowskich, Kijewskich, Pągowskich, Haberów, Węsierskich, Karłowskich, Paruszewskich, Chełmickich…

Zapowiada się wyjątkowe spotkanie
A już w październiku będę miał wielką przyjemność poznać wnuka jednego z największych właścicieli ziemskich w naszym regionie! Przyjedzie on do Polski na 4 dni i przywiezie ze sobą fotografie, pamiątki rodzinne, dokumenty, wspomnienia i chce się tym wszystkim ze mną podzielić do książki, którą w przyszłym roku planuję wydać. Książki opowiadającej o tym wielkim rodzie i ich majątkach ziemskich!Zapowiada się niezwykle ciekawe kilkudniowe spotkanie, w którym weźmie udział także mój Przyjaciel Darek (bez którego pomocy nie udałoby się nawiązać tego kontaktu) i wspaniała, podróż sentymentalna mojego Gościa, bo wspólnie też odwiedzimy dwa pałace, dwie świątynie i miejsce śmierci jego przodka.

Co w planach wydawniczych?
Na pewno w najbliższych miesiącach ukaże się książka o historii pałacu w Zdziechowie (gmina Gniezna) nad którą obecnie pracuję,. Jej tytuł brzmi: „Pałac Zdziechowa. Ludzie, miejsca, wydarzenia”.Ale to nie jedyna pozycja, którą chcę w najbliższych 2 latach wydać. Na te 24 miesiące plany są bardzo bogate i pracuję nad kolejnymi książkami. Jeśli nic mi nie stanie na przeszkodzie, to chcę wydać kilka książek. Jest to „Zapomniana zbrodnia - wydanie drugie, rozszerzone”; „Bankierzy Tajemnic. Zagadkowi ziemianie o wielkich wpływach” oraz „Fortepian Paderewskiego. Zaginione skarby pałacu Zakrzewo”.

Jest też duża szansa, że w przyszłym roku ukaże się książkę poświęconą historii rodu von Wendorff, właścicieli pałaców w Mielnie, Zdziechowie, Przysiece i Rybieńcu. Książka będzie unikatowa, ponieważ oparta przede wszystkim o zdjęcia i dokumenty pochodzące od potomków rodu von Wendorff! Będzie to książka wyjątkowa, bo nike wcześniej nie podjął się opisania dziejów tego rodu, który jest znaczną częścią naszej regionalnej historii. Tutaj żyli, pracowali i pozostawili po sobie piękne pałace.

Wymienione wyżej tytuły, to nie jedyne, które chciałbym w najbliższych latach wydać. Pomysłów na książki – w oparciu o niepublikowane, nieznane dokumenty, fotografie i wspomnienia o historii pogranicza Wielkopolski i Kujaw, mam bardzo wiele. Ale na wydawanie książek trzeba mieć środki finansowe, szczególnie, że sam wydaję swoje książki. A o sponsorów coraz trudniej….

Ale nie poddaje się. Będę walczył, by ukazywały się kolejne książki o dziejach naszego regionu. Bo warto, warto dokumentować naszą lokalną historię, warto promować piękne, a nieznane wydarzenia, ludzi i miejsca z dziejów regionów, warto zagłębiać się w ten świat, który już nie istnieje… Świat, który zakończył się w 1939 roku… Oby tylko dopisało zdrowie i znaleźli się sponsorzy, chcący wesprzeć finansowo wydanie tych książek!

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022