Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

02/01/2023

To będzie dobry rok! Rok szczególny i wyjątkowy!

Rozpoczął się nowy rok – 2023. Jaki będzie? Nikt z nas nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Możemy jedynie planować i starać się realizować nasze przedsięwzięcia. Osobiście na ten rok mam wiele planów, pomysłów i projektów, które chciałbym wprowadzić w życie. Ten rok zapowiada się naprawdę bardzo bogaty w wydarzenia kulturalno-literacko-historyczno-turystyczne i moje autorskie projekty! Będzie to wyjątkowy i szczególny rok!

 

IV Festiwal Historyczny

Za nami trzy edycje Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który na dobre wpisał się w kalendarz największych wydarzeń historycznych w Polsce! Pierwsza edycja odbyła się w 2019 r. w pałacu w Czerniejewie, druga w 2021 r. w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie, a trzecia w tym roku w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim. W 2020 r. Festiwal nie odbył się ze względu na pandemię koronawirusa. Wszystkie odsłony Festiwalu cieszyły się wielkim zainteresowaniem miłośników historii, zagadek, tajemnic, skarbów, eksploracji i dobrych książek oraz gromadziły tysiące osób z całej Polski i Europy.
 

W tym roku planuję zorganizować IV Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się w kwietniu (druga połowa) lub maju (także druga połowa). Ostateczny termin podamy do końca lutego 2023 roku. Co do lokalizacji to  rozpatrujemy trzy miejsca w których mógłby się odbyć Festiwal: pałac w Czerniejewie (gmina Czerniejewo), pałac w Zakrzewie (gmina Kłecko) i pałac w Zdziechowie (gmina Gniezno). Gdzie ostatecznie odbędzie się IV Festiwal? O tym poinformujemy do końca lutego 2023 r.


Program telewizyjny

W bieżącym roku planuję również własny program telewizyjny, który będzie dostępny w internecie. Program będzie o historii, o skarbach, zagadkach i tajemniczych miejscach Wielkopolski i Kujaw… Już wkrótce zaczniemy nagrywać pierwsze odcinki!

 

Tytułu programu – na razie – Wam nie zdradzę, ale zaznaczę, że za realizację i zdjęcia będzie odpowiadać fantastyczna grupa filmowców z Krakowa! Dzisiaj mogę Wam też zdradzić, że powstały już scenariusze do blisko 40 odcinków! I co ważne, większość z nich będzie opowiadać o miejscach, wydarzeniach czy postaciach, o których dotychczas nie powstał żaden film!

 

Co pojawi się w programie? Będą pałace i dwory, także te od lat opuszczone rezydencje pełne sekretów, będą zagadki z czasów II wojny światowej, jak i niewyjaśnione wydarzenia z okresu międzywojennego, będą zapomniane postacie mające wpływ na nasz region oraz mroczne zbrodnie… Będą zagadkowe wydarzenia z XIX wieku i… tajemnice znajdujące się na dnie kilku akwenów! Będzie wiele nieznanych historii…

 

Nowa instytucja

W 2023 roku powołam również podmiot, który będzie się zajmował szeroko pojętym dziedzictwem historycznym!  Do współpracy pozyskałem już wybitne osoby z Krakowa, Warszawy, Poznania, Bydgoszczy, Wrocławia czy Wąbrzeźna. Cały czas też prowadzę rozmowy z kolejnymi zacnymi osobami m.in. z Dolnego Śląska, Kujaw czy Wielkopolski. Szczegółów na razie nie będę zdradzał, powiem tylko, że pracowałem nad tym projektem od ponad roku i drugiego takiego projektu nie ma w Polsce!

 

Pomysł tej instytucji wziął się stąd, że w życiu każdego człowieka przychodzi taki czas, kiedy trzeba podjąć nowe wyzwanie… „Bądź niczym bijące źródło, nie zaś jak staw, w którym zawsze stoi ta sama woda” - powiedział Paulo Coelho. Dlatego zdecydowałem się na radykalne zmiany w moim życiu! Zapowiada się dla mnie fantastyczny czas: nowe projekty, nowe doświadczenia, nowi ludzie…

 

Nowe książki, spotkania z Czytelnikami

W 2023 r. planuję wydać cztery książki: „Pałac Zdziechowa. Ludzie – miejsca – wydarzenia”; „Raport Habera”; „Bankierzy Tajemnic” oraz „Głębokie. Wieś inna niż wszystkie”. Czy uda mi się wszystkie wydać w tym roku? Trudno powiedzieć, ponieważ wszystko zależy od środków finansowych.

 

Na pewno ukaże się pozycja pt. „Pałac Zdziechowa. Ludzie – miejsca – wydarzenia” (w marcu), książka pt. „Głębokie. Wieś inna niż wszystkie” (w czerwcu). Pozostałe dwie chcę wydać w drugiej połowie lata i pod koniec 2023 r.

Wierzę, że uda mi się je napisać i wydać, a ich premiery będą – jak to dotychczas bywało – wielkimi wydarzeniami kulturalno-literackimi.

 

W tym roku zapewne też nie zabraknie spotkań z Czytelnikami w bibliotekach i szkołach na terenie Wielkopolski i Pałuk. Nowością będą spotkania z uczestnikami Uniwersytetów Trzeciego Wieku, bo już takie zaproszenia otrzymałem.

 

Wycieczki, weekendy, „Noce Tajemnic”, wystawy

Rok, który się rozpoczął zapewne będzie też bogaty w wycieczki, które organizuję od 2012 roku. W ramach mojego projektu „Wędrówki z historią” przygotowuję kilkadziesiąt wycieczek do najciekawszych miejsc w Wielkopolski, na Kujawach i Pałukach.

 

Planuję również zorganizować kolejne edycje „Nocy Tajemnic”, czyli nocnych spotkań z miłośnikami historii, jak również edycje „Weekendów z historią”.

 

W roku 2023 zapewne zorganizuję także kilka ciekawych wystaw, które przyjadą do naszego regionu z ważnych i renomowanych placówek muzealnych w Polsce, ale też od prywatnych kolekcjonerów.

 

Muzeum Tajemnic, SAS FESTIWAL

W 2022 r. powołałem do życia projekt o nazwie „Muzeum Tajemnic”, który będę rozwijał w  tym roku, jak i w kolejnych latach.

 

W tym roku postaram się również – jeśli oczywiście znajdę na to środki finansowe – pierwszą edycję nowego przedsięwzięcia - SAS FESTIWALU, czyli połączenie historii, muzyki, literatury, eksploracji, zagadek, kulinariów i podróży! Program jaki chciałbym na tym Festiwalu zrealizować, to będzie coś niezwykłego!

 

Inne pomysły

Zapewne w tym roku, jak w latach poprzednich, będę dalej szukał unikatowych dokumentów, fotografii czy innych materiałów archiwalnych związanych z naszym regionem, z pograniczem Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.

Będę również nawiązywał współprace z nowymi instytucjami (biblioteki, muzea), jak to czyniłem w latach poprzednich, by wspólnie realizować ciekawe przedsięwzięcia. Wymiana doświadczeń i wspólne projekty ubogacają bowiem obie strony. I warto takie nowy kontakty nawiązywać. 

 

Dobry rok dla Fundacji

Rok 2023 – szósty rok w działalności mojej Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” – będzie zapewne bogatym czasem w jej działalności. Fundacja, powołana przeze mnie w 2017 r., z każdym rokiem wzmacnia się intelektualnie przez pozyskiwanie nowych osób w jej szeregi, co roku ma coraz ciekawsze pomysły, jak również przeżywa niezapomniane chwile związane z wydarzeniami w których biorą udział członkowie Fundacji.

 

O wszystkich organizowanych przeze mnie wydarzeniach będę na bieżąco informował na portalu Pojeizerze24.pl, na stronie www.soberski.pl i - w przypadku wydarzeń Fundacji - na stronie www.fundacjahistoryczna.pl.

 

Robię to, co kocham

Kocham historię i dalej będę się jej poświęcał... Współpracuję z tymi, z którymi chcę współpracować, a fałszywe osoby usuwam z mojego życia. I dalej będę szedł tą drogą, którą sobie wybrałem, dalej będę, w miarę moich możliwości, organizował wielkie przedsięwzięcia i projekty…

 

Rozpoczynający się rok to zapewne będzie też rok w którym poznam świetnych i intrygujących ludzi z różnych stron Polski i spoza jej granic. A że wychodzę z założenia, iż nic się nie dzieje przypadkowo, że wszystkie spotkania mają jakiś cel, to wierzę, iż nowe znajomości będą owocowały projektami.

 

W Nowym 2023 Roku życzę Wam wszystkim – i sobie – byśmy się jeszcze częściej spotykali i rozmawiali, życzę zdrowia, cierpliwości i wielkiej odwagi w sięgania po wyższe cele. Dla mnie ten  rok – to już wiem dzisiaj – na pewno będzie wyjątkowy i szczególny.

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022