Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

27/05/2022

Trzy ciekawe projekty we dworze w Rybieńcu!

Dzisiaj w godzinach popołudniowych zawitałem do dworu w Rybieńcu w gminie Kiszkowo, pięknego XIX-wiecznego obiektu, będącego od wielu lat własnością prywatną. Moja wizyta związana była ze spotkaniem z właścicielem zespołu dworsko-parkowego. Bardzo konstruktywna rozmowa, trwająca niecałe dwie godziny, zaowocowała tym, że wkrótce w pałacu zrealizuję przynajmniej trzy wydarzenia!
 

Rybieniec - wieś na północno-zachodnim skraju gminy Kiszkowo wzmiankowana była już pod koniec XIV wieku, kiedy to jako jej dziedzice występują bracia Jan i Mikołaj Rybieńscy herbu Korzbok. W późniejszych wiekach wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. W 1896 r. majątek zakupiła rodzina Mateckich z Gniezna, od których na początku XX wieku kupił ją Wilhelm von Wendorff (właściciel pałacu w Mielnie w gminie Mieleszyn).

W 1909 r. właścicielem Rybieńca stał się Friedrich von Wendorff, który wybudował okazały dwór, stojący do dzisiaj. Wówczas też wieś zmieniła nazwę na Klein Rybno (po 1918 r. powróciła nazwa Rybieniec).

Współcześnie, od kilku lat, dwór w Rybieńcu jest własnością prywatną. We dworze jest restauracja i 40 miejsc noclegowych. Całość otacza park o powierzchni 3 hektarów. Dwór leży tuż nad brzegiem Jeziora Rybno Małe. Co ciekawe, na jeziorze jest… molo oraz sztuczne wyspy. Jest też miejsce na grilla oraz ognisko. Całość prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie, szczególnie, że gdy stoi się nad brzegiem jeziora, otacza nas błoga cisza, przerywana tylko śpiewem ptaków, szumem drzew i bijącymi o brzeg falami...

Głównym celem mojej dzisiejszej wizyty we dworze w Rybieńcu było spotkanie z właścicielem zespołu dworsko-parkowego. Bardzo konstruktywna rozmowa, trwająca niecałe dwie godziny, zaowocowała tym, że wkrótce w pałacu zrealizuję przynajmniej trzy wydarzenia!

Pierwsze wydarzenie już za tydzień. Będzie to prelekcja o historii dworu w Rybieńcu, którą będę miał przyjemność wygłosić podczas pewnego zamkniętego wydarzenia.

Inne pomysły, które dzisiaj się narodziły, to jedna z edycji „Nocy Tajemnic” (z udziałem znanego i lubianego twórcy) i jedna z odsłon „Weekendu z historią” (dla wszystkich chętnych miłośników historii i turystyki, którzy będą chcieli weekend spędzić w tym pięknym dworze), które być może zostaną przeze mnie zorganizowane właśnie w pałacu w Rybieńcu.

O szczegółach będę informował już wkrótce.

Fotorelacja z Rybieńca do obejrzenia tutaj

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022