Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

13/03/2022

Trzy książki: zbrodnie, tajemnice, skarby

W październiku 2021 r. na dziedzińcu pałacu w Kołdrąbiu odbyła się przedpremiera mojej najnowszej książki pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Książka, którą uważam za moją najlepszą dotychczasową pozycję, wzbudza duże zainteresowanie Czytelników. Nie spoczywam jednak na laurach i pracuję nad kolejnymi książkami. Jeśli nic mi nie stanie na przeszkodzie, to w tym roku chcę wydać aż trzy książki!
 

„Zapomniana zbrodnia” - wydanie drugie, rozszerzone
W kwietniu lub maju ukaże się drugie i rozszerzone wydanie książki pt. „Zapomniana zbrodnia”. Pierwsze wydanie ukazało się w 2017 r. ale od tego czasu pozyskałem nowe informacje, nowe dowody związane z tą niemiecką zbrodnią na pacjentach szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.

O czym jest książka: 1 września 1939 r. rozpoczęła się II wojna światowa. Był to też początek zagłady fizycznie i umysłowo upośledzonych pacjentów szpitali psychiatrycznych. Eksterminacja dotknęła również chorych Zakładu Psychiatrycznego „Dziekanka”... „Zapomniana zbrodnia” to pierwsza na rynku wydawniczym książka opisująca największą w okresie II wojny światowej zbrodnię popełnioną przez Niemców w Gnieźnie. Zbrodnię która pochłonęła kilka tysięcy osób. Eksterminacja psychicznie i nieuleczalnie chorych określona kryptonimem „T4” stanowiła preludium zbrodni o której dziś mówimy Holocaust. I ta Zagłada miała swój początek również w niemieckim Gnesen, gdzie Niemcy prowadzili doświadczenia z użyciem gazowych technik zabijania...

Pierwsze wydanie książki „Zapomniana zbrodnia” w roku 2017 rozeszło się jak bardzo szybko, stąd potrzeba drugiego wydania

.„Bankierzy Tajemnic”
Ale przed tegorocznymi wakacjami mam w planach wydawniczych także książkę pt. „Bankierzy Tajemnic. Zagadkowi ziemianie o wielkich wpływach”. Pozycja ta będzie trzecią częścią niezwykłej historii braci Franciszka i Antoniego Saskowskich, przedwojennych właścicieli majątków Popowo Ignacewo koło Mieleszyna i Wyrobki koło Mogilna. Pozyskałem bowiem nowe zdjęcia i dokumenty, które pokażą braci jako ludzi bardziej tajemniczych niż myślałem, i niż ich opisałem w książkach „Skarb Ddziedzica” (2016) i „Złoto Dziedzica” (2018)…

Ale w książce tej opiszę losy także kilku innych właścicieli ziemskich z Wielkopolski i Kujaw, którzy w okresie międzywojennym dokonywali rzeczy o których nam się dzisiaj nawet nie śniło…Historia ziemiaństwa na pograniczu Wielkopolski i Kujaw to ciągle wiele nieodkrytych kart historii, kart, które rzucają nowe światło na pewne wydarzenia z lat 1918 – 1939...

„Fortepian Paderewskiego. Zaginione skarby pałacu Zakrzewo
Z kolei jesienią tego roku chcę wydać książkę pt. „Fortepian Paderewskiego. Zaginione skarby pałacu Zakrzewo” - będzie to druga część opowieści o historii pięknego pałacu w Zakrzewie koło Kłecka, pałacu, który w tym roku świętuje 150-lecie wybudowania. Książka będzie zawierała nieznane i sensacyjne historie związane z pałacowymi skarbami z okresu przed 1939 r. Przedstawię losy m.in. fortepianu Ignacego Jana Paderewskiego, który trafił do pałacu w Zakrzewie… Ale także dziwne dzieje innych dzieł sztuki, które przez kilkanaście lat ubogacały zakrzewską rezydencję...

Książka będzie również zawierać ponad 100 niepublikowanych nigdy wcześniej fotografii pałacu w Zakrzewie z okresu międzywojennego oraz zdjęć folwarków (w gminie Kłecko i Kiszkowo) należących do Chełmickich, ostatnich właścicieli zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie. Pierwsza część pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” ukazała się w 2017 r.

Plany na 2023 rok
W roku przyszłym planuję kolejne książki. Przede wszystkim pozycję pt. - „Pałace i dwory pogranicza Wielkopolski i Pałuk. Historie kryminalne” - druga część z serii moich wędrówek (pierwsza ukazała się w 2019 r. pt. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”). Pozycja ta będzie opowiadać o nieznanych, kryminalnych wydarzeniach, które rozgrywały się w majątkach na pograniczu Wielkopolski i Pałuk. Był to świat, dzisiaj już zupełnie zapomniany, bogatych właścicieli ziemskich, ale też świat w którym dochodziło do zbrodni, napadów, gwałtów, gdzie zlecano zabójstwa, czy porwania. Gdzie były pojedynki o piękne kobiety, ale też samobójstwa z niespełnionej miłości. Były też krwawe porachunki w tle których były wielkie pieniądze…

W 2023 r. zamierzam także wydać drugą część książki o życiu i działalności Mariana Habera. Pierwsza część pt. „Zagadkowy kolekcjoner. Marian Haber – marszand, ziemianin, celebryta” ukazała się w roku ubiegłym. Jaki tytuł będzie nosiła druga część? Tego na razie nie zdradzę, podobnie jak nie ujawnię jej treści… Zapewniam jednak, że będzie sensacyjnie i intrygująco…

Znając życie, zapewne w najbliższych dwóch latach (i w kolejnych także), ukaże się jeszcze wiele moich książek, ponieważ tematów na nowe publikacje mam wiele. Brakuje tylko czasu na pisanie i środków finansowych na wydawanie książek. Ale wierzę, że wszystkie te książki, które mam w planach, ujrzą światło dzienne.

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022