Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista
Dzisiaj miałem kolejne oprowadzanie po dziejach pałacu w Czerniejewie. Ale tym razem było ono szczególne, ponieważ po tej pięknej rezydencji oprowadzałem 18 uczestników kursu przewodnickiego po Szlaku Piastowskim organizowanego przez Organizację Turystyczną „Szlak Piastowski” (dzięki współfinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego). Tym samym dołożyłem swoją cegiełkę do podnoszenie kompetencji kadr turystycznych w zakresie Szlaku Piastowskiego.
Zwiedzanie trwało nieco ponad 1,5 godziny i w tym czasie jego uczestnicy poznali dzieje pałacu w Czerniejewie, architektury obiektu, jak i tajemnic, które skrywa rezydencja.
Na początku przybliżyłem historię miasta Czerniejewa i okoliczności budowy pałacu. Następnie uczestnicy zwiedzania swoją wędrówkę zaczęli od oranżerii, skąd przeszli do Sypialni Hrabiego i Saloniku Hrabiego.
Później przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej, a na koniec zeszli do podziemi pałacowych.
Przez cały czas wielu uczestników zwiedzania – uczestników kursu na przewodnika po Szlaku Piastowskim skrupulatnie notowali to wszystko, co im opowiadałem o dziejach zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie.
W trakcie zwiedzania przekazał informacje o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!
Uczestnicy zwiedzania zachwyceni byli przede wszystkich architekturą pałacu, jego wnętrzami, meblami a także bogatymi dziejami rezydencji.
Kurs organizowany jest dzięki współfinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w ramach realizacji w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa w roku 2023 - podnoszenie kompetencji kadr turystycznych w zakresie Szlaku Piastowskiego.
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022