Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

02/03/2022

Unikatowe fotografie Popowa Podleśnego!

Kolejne unikatowe zdjęcia wpadły w moje ręce! Pod koniec września 2020 r. informowałem na portalu Pojezierze24.pl, że jedna z Czytelniczek przekazała 37 archiwalnych fotografii z lat 50-tych i 60-tych XX wieku, przedstawiających codzienne życie, budynki i ludzi z wiosek w gminie Mieleszyn: Dziadkowo, Przysieka i Popowo Ignacewo. W grudnia 2020 r. pozyskałem bezcenne przedwojenne fotografie majątku Mielno (gmina Mieleszyn), a w marcu 2021 r. zdobyłem kilkadziesiąt zdjęć z okresu międzywojennego pałacu i parku w Zakrzewie. Dzisiaj mogę się pochwalić, że do moich zbiorów trafiło 21 nieznanych wcześniej zdjęć związanych z pałacem w Popowie Podleśnym!
 

Często w naszych rodzinnych archiwach przechowywane są przepiękne zdjęcia, upamiętniające dwory, kościoły czy inne budynki znajdujące się w naszych wioskach, jak również życie miejscowości w naszym regionie w okresie przed i powojennym. I właśnie dzisiaj w moje ręce trafiło 21 fotografii związanych z majątkiem Popowo Podleśne w gminie Mieleszyn!

Fotografie te, jak i ciekawe wspomnienia związane z majątkiem, otrzymałem od Pani Elżbiety, córki przedwojennego właściciela Tadeusza Kijewskiego. Pani Elżbieta przesłała mi pierwszą partię fotografii majątku swojego ojca z lat 30-tych XX wieku.

W najbliższym czasie planuję spotkanie z Panią Elżbietą w Warszawie, by pozyskać jeszcze więcej archiwalnych zdjęć tego pięknego, przedwojennego majątku.

Co przedstawiają zdjęcia?
Na fotografiach widzimy m.in. piękny przedwojenny pałac w Popowie Podleśnym, który w 1945 r. został podpalony przez Armię Czerwoną i dzisiejszy widok to już tylko odbudowany obiekt. Na wielu zdjęciach jest Tadeusz Kijewski ze swoimi krewnymi i służbą pracującą w majątku.

Uwiecznione są prace polowa, ale też – co jest unikatem – uroczystość poświęcenie figury Pana Jezusa, która została zniszczona przez Niemców w czasie II wojny światowej. Wiele osób nawet nie wie, gdzie ta figura stała! Są piękne ujęcia fontanny, która stała przed frontem pałacu. Są zdjęcia wnętrz pałacu w Popowie Podleśnym, jak również sfotografowane np. auto T. Kijewskiego.

Nie brakuje także zdjęć rodzinnych, czy to na tarasie, czy na schodach prowadzących do pałacu.

Zdjęcia te uzupełnią moje archiwum związane z Popowem Podleśnym w którym znajduje się już kilkanaście przedwojennych zdjęć tego majątku.Wszystkie pozyskane fotografie zostaną opublikowane w mojej kolejnej książce pt. „Bankierzy Tajemnic”.

Drodzy Czytelnicy!
Jesteśmy przekonani, że wielu z Was ma w swoich domowych archiwach wiele podobnych zdjęć czy dokumentów! Proszę o kontakt! Ocalmy od zapomnienia nasze lokalne dzieje!Szukamy starych fotografii pałaców i dworów z terenu gminy: Gniezno, Kłecko, Kiszkowo, Łubowo, Czerniejewo, Witkowo, Trzemeszno i Niechanowo! Szczególnie szukamy zdjęć z pałaców w Mielnie, Popowie Ignacewie, Zakrzewie, Przysiece, Czerniejewie, Niechanowie, Arcugowie, Kołaczkowie, Rybieńcu, Zdziechowie, ale każdy inny pałac także jest mile widziany.Wszystkie zdjęcia, jak i dokumenty chcemy tylko zeskanować. Oryginały zostaną w Państwa posiadaniu.

Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek materiały (zdjęcia, dokumenty, rysunki, itp.) lub wspomnienia dotyczące wymienionych wiosek i chciałby się nimi podzielić, proszę o kontakt: e-mail: karol@soberski.pl, naczelny@pojezierze24.pl lub telefoniczny: 515-980-504.

Czytaj więcej:

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022