Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

11/04/2025

VI Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” już od 22 do 24 sierpnia!

Już za 133 dni - od 22 do 24 sierpnia - po raz szósty, spotkamy się na Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”! Tegorocznemu spotkaniu miłośników historii, skarbów, zbrodni, dzieł sztuki, wojen, tajemnic, pałaców, archeologii i zagadek towarzyszy hasło „W przestrzeni tajemnic i zbrodni… 1918 - 1948”. Zapowiada się fantastyczny sierpniowy weekend! Od dzisiaj można także nabywać - w przedsprzedaży - wejściówki na Festiwal! Dzisiaj przedstawiamy nazwiska kolejnych prelegentów!

 


Wejściówki na sierpniowy VI Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” - w przedsprzedaży - można nabyć w Sklepie na stronie Instytutu Literackiego - TUTAJ


 

Za nami pięć edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który na dobre wpisał się w kalendarz największych wydarzeń historycznych w Polsce! Pierwsza edycja odbyła się w 2019 r. w pałacu w Czerniejewie, druga w 2021 r. w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie, trzecia w 2022 r. W XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim, czwarta - w 2023 r. ponownie w czerniejewskim pałacu, a piąta w 2024 roku w Gościńcu Sobańskich w Modliszewku. Tam też odbędzie się tegoroczna, szósta edycja Festiwalu!

 

Wszystkie odsłony Festiwalu cieszyły się wielkim zainteresowaniem miłośników historii, zagadek, tajemnic, skarbów, eksploracji i dobrych książek oraz gromadziły tysiące osób z całej Polski i Europy.

 

VI Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” odbędzie się od 22 do 24 sierpnia 2025 roku pod hasłem „W przestrzeni tajemnic i zbrodni… 1918 - 1945”. Miejscem Festiwalu będzie ponownie Gościniec Sonańskich w Modliszewku – miejsce, które rewelacyjnie sprawdziło się podczas ubiegłorocznego Festiwalu. 

 

Tym samym po raz pierwszy nasz Festiwal odbędzie się w wakacje, co – mamy nadzieję – sprawi, że przybędzie jeszcze więcej miłośników historii.

 

Tematyka Festiwalu

Podczas tegorocznego Festiwalu będziemy rozmawiać o wszystkim tym, co jest związane z różnego rodzaju tajemnicami i zbrodniami z lat 1918 - 1948. Będzie więc mowa zarówno o pałacach i dworach, skarbach i dziełach sztuki, które z tych rezydencji zniknęły, jak i o wojennych zbrodniach i zagadkach. W trakcie Festiwalu nie zabraknie też prelekcji dotyczących zacnych osób z okresu międzywojennego, społeczników, działaczek społecznych, kupców, osób które zapisały się w historii Polski, a dzisiaj są nieco zapomniane. 

 

Będzie mówić o losach zabytków gromadzonych w muzeach, po których wszelki ślad ginie we wrześniu 1939 roku lub po 1945 roku. Zastanowimy się również jaki los spotkał zbiory wielkich, ale też tych mniejszych, przedwojennych kolekcjonerów dzieł sztuki. Porozmawiamy także o tym, co w ostatnich latach udało się odnaleźć, co czeka na swojego znalazcę, a co bezpowrotnie utraciliśmy.

 

Ale będziemy także rozmawiali o zbrodniach niemieckich w czasie II wojny światowej i sowieckich w czasie II wojny światowej i w okresie powojennym. Będzie mowa o tajemniczych wydarzeniach z okresu międzywojennego. Po prostu - tematyka poruszana przez prelegentów ma się zamykać w tematyce festiwalu: „W przestrzeni tajemnic i zbrodni… 1918 - 1948”.

 

Na Konferencje złoży się od 12 do 16 prelekcji, które wygłoszą pisarze, historycy, dziennikarze, odkrywcy, podróżnicy i regionaliści z całej Polski; będzie też panel dyskusyjny oraz wystawy. Do tego kilka innych, niezwykłych atrakcji.

 

W gronie prelegentów, którzy już potwierdzili swój udział są:

  • Karolina Zalewska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, badaczka niezależna, edukatorka Muzeum Narodowego w Warszawie. Od 16 lat prowadzi firmę specjalizującą się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby badań proweniencyjnych, prac konserwatorskich, projektów architektonicznych i muzealnych

  • Jolanta Maria Kaleta – z wykształcenia jest historyczką i politolożką. Pracowała w Muzeum Historycznym i Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu. Wydała 12 powieści sensacyjno-kryminalno-przygodowych, których akcja rozgrywa się w czasach Polski Ludowej, a za punkt wyjścia biorą nierozwiązane do dziś zagadki z czasów II wojny. Wydała też dwie trylogie historyczne: „Wojna i miłość” zainspirowana dziejami rodzinnymi (dziadek męża był carskim dragonem), napisana ku czci 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz „Tron we krwi” zainspirowana losami śląskiego wielmoży, palatyna na dworze Bolesława Krzywoustego, Piotra Włostowica.

  • Elżbieta Szumska - właścicielka Muzeum - Kopalni Złota w Złotym Stoku, od 4 lat w ścisłej setce najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce, laureatka europejskiej nagrody Europa Nostra w kategorii Mistrzowie Dziedzictwa. Laureatka wielu nagród biznesowych i turystycznych w kraju. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych i historycznych związanych ze Złotym Stokiem.

  • Marzena Jaworska - absolwentka historii sztuki (Uniwersytet Wrocławski). Studiowała Dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz Fotografię w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej. Pracownik Muzeum Niepodległości w Warszawie, kustosz, kuratorka wystaw i koordynatorka projektów wydawniczych. 

  • Jacek Podemski – dziennikarz telewizyjny, eksplorator, przewodnik. Autor i współautor programów i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej. Prowadził między innymi program „Wstęp Wzbroniony” w którym prezentował ciekawe, tajemnicze i mało dostępne miejsca. Był też współprowadzącym w programie „Poszukiwacze Zaginionej Prawdy” na antenie telewizji History. Dokument „Czarnobyl – Wstęp Wzbroniony” nominowany był do nagrody „Orły” na festiwalu w Gdyni a drugi film Jacka o katastrofie w Czarnobylu – „Powrót do Czarnobyla” pokazały telewizje w ponad 30 krajach! Nagradzany był także film „Fukushima – Wstęp Wzbroniony”, który opowiada o katastrofie do jakiej doszło w roku 2011 w jednej z japońskich elektrowni atomowych.

  • Paweł Becker – historyk, pisarz, absolwent Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Autor kilku opracowań i programów telewizyjnych dotyczących historii regionu Wąbrzeźna i Kujawsko-Pomorskiego.

  • Sebastian Mazurkiewicz – od 2007 r. dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich, historyk (UAM), teolog (UAM), spec. archiwistyki (UAM), studia podyplom. muzealnictwa (UMK) oraz zarządzania ochroną dóbr kultury (UAM), przygotowanie pedagogiczne (UAM). Autor monografii Nekli (2005), kościoła Świętego Krzyża na Lipówce (2006, 2020), Targowej Górki (2008), o kościołach i cmentarzach ewangelickich ziemi wrzesińskiej (2017), kościoła Świętego Ducha we Wrześni (2019) współautor monografii Wrześni (2006), Witkowa (2010) i Powiatu Wrzesińskiego (2018), redaktor publikacji o Strajku Szkolnym Dzieci Wrzesińskich (2021), redaktor naczelny „Museiona Wrzesińskiego” oraz autor przyczynków i licznych artykułów (ponad 110) z dziedziny historii regionalnej i ochrony dziedzictwa kulturowego.

  • Krzysztof Kaszub - historyk, regionalista niezwykle oddany swojej pasji. Jest autorem publikacji z cyklu historii miasta, a także autorem książek o Strzegomiu. Cztery lata poświęcił na rozszyfrowanie tajemnic średniowiecznej bazyliki w swoim mieście i odkrył wiele pasjonujących rzeczy. Ale interesuje go także historia najnowsza, m.in. znalazł miejsce, w którym niedaleko Strzegomia mieścił się w czasie II wojny światowej obóz pracy przymusowej dla żydowskich dziewcząt z Górnego Śląska, obóz, który przez wiele lat był zapomniany, pomijany we wszystkich informacjach (dotarł też do kilku żyjących więźniarek tego obozu); ustalił gdzie mieścił się jeden z najtajniejszych obiektów III Rzeszy - baza szkoleniowa szpiegów Abwehry. To w niej był szkolony agent A-367 Johan Eppler „Kondor” (.Ken Follett, jeden z mistrzów powieści szpiegowskich, na podstawie jego historii napisał bestsellerową powieść „Klucz do Rebeki” zekranizowaną w roku 1985).

  • Karol Soberski - dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.

  • nadkom. dr Marek Łuczak - oficer policji, doktor historii, ekspert od odzyskiwania dział sztuki, autor około 60 książek o historii i zabytkach Szczecina i Pomorza Zachodniego, katalogów strat zabytków oraz licznych artykułów z dziedziny historii sztuki i karno-prawnej ochrony zabytków. W policji od 1999 roku, służy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Od 2007 roku koordynator wojewódzki ds. przeciwdziałania przestępczości przeciwko zabytkom i dziedzictwu narodowemu. Organizator akcji społecznych porządkowania i inwentaryzacji cmentarzy, odbudowy zabytkowych pomników oraz programów rejestracji zabytków sakralnych. Odznaczony m.in.: srebrnym Krzyżem Zasługi, brązowym i srebrnym medalem Za Długoletnia Służbę, brązowym medalem Gloria Artis, srebrnym oraz złotym Gryfem Zachodniopomorskim, medalem Glogera oraz medalem Za zasługi dla miasta Szczecina.

  • Robert Kiszkurno - studiował prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Regionalista, badacz i popularyzator historii, społecznik, przewodnik. Obszar jego wieloletnich zainteresowań regionalnych to dzieje Wielkopolski ze szczególnym uwzględnieniem podpoznańskiego Puszczykowa, Mosiny i okolic. Autor własnego projektu o nazwie „Ground-Aviation: regionalistyka-przewodnik-szkolenia” (www.ground-aviation.pl) którego celem jest szeroko rozumiana promocja i upowszechnianie historii. Jako przewodnik historyczno-turystyczny aktywnie współpracuje m.in. ze środowiskami senioralnymi, prowadzać wycieczki i wykłady. Aktywny uczestnik i prelegent konferencji popularno-naukowych.Autor i redaktor strony internetowej: „Śladami historii Puszczykowa i okolic", mającej na celu popularyzację wiedzy historycznej podpoznańskiego Puszczykowa, Mosiny i okolic (Facebook).

 

Zaproszenie do udziału w Festiwalu skierowane zostały także do prelegentów z Dolnego Śląska i Mazowsza, Torunia i Krakowa oraz Warmii i Mazur. - Prowadzimy także rozmowy, by gościem specjalnym Festiwalu był znany i ceniony profesor z Krakowa, historyk literatury, krytyk literacki, eseista i scenarzysta, twórca znanego programu telewizyjnego - zaznacza K. Soberski, dyrektor Festiwalu. 

 

Ostateczna lista prelegentów będzie znana po Świętach Wielkanocnych. Wówczas podamy też godzinowy program Festiwalu, nazwiska prowadzących oraz imprezy towarzyszące. 

 

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich oraz Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”. Mecenasem Festiwalu jest Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno, a jednym z partnerów Festiwalu - Bank Spółdzielczy w Gnieźnie – Mecenas Instytutu.

 

O wszystkim będziemy na bieżąco informować.

 


Wejściówki na sierpniowy VI Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” - w przedsprzedaży - można nabyć w Sklepie na stronie Instytutu Literackiego - TUTAJ


Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022