Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

16/09/2024

Wielki sukces jubileuszowego Festiwalu Historycznego!

Kilkanaście godzin temu wyjechał ostatni uczestnik V Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 13 do 15 września odbywał się w Gościńcu Sobańskich w Modliszewku w gminie Gniezno. Tegorocznemu Festiwalowi towarzyszyło hasło „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone”. Piąty, jubileuszowy Festiwal, okazał się wielkim sukcesem i pokazała, że w gronie pasjonatów oraz zgranych ludzi – a tacy są w Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” – można zorganizować bardzo ciekawe wydarzenie. Wydarzenie o którym było, jest i pewnie będzie jeszcze długo bardzo głośno.

 

Jednak teraz jest czas by podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wielkiej imprezy i do jej sukcesu. Dziękuję zatem całej ekipie Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, która zaangażowała się w przygotowania i organizację Festiwalu. Przede wszystkim mojej żonie Aleksandrze, która wspierała mnie na każdym etapie tego projektu.

 

Dziękuję pozostałym członkom Fundacji, którzy zechcieli zaangażować się w tegoroczny Festiwal: Marii Swobodzie, Ani Popiel, Arkowi Gacy, Maciejowi Bosakowi, Włodkowi Birontowi, Maciejowi Ranke, Jarkowi Pietrzakowi, Robertowi Kostusiakowi, Michałowi Kubiakowi, Michałowi Werkowskiemu, Arkowi Milewskiemu, Irkowi Szews-Tadych a także osobom, które nie są w naszej Fundacji, a wspierały nas podczas Festiwalu: Lidce Pietrzak, Dorocie Herman, Marzenie Kowalczyk i Pawłowi Swobodzie. Bez Waszej pomocy, ten Festiwal nie wyglądałaby tak, jak wyglądała!

 

Dziękuję gospodarzom Gościńca: Małgorzacie i Piotrowi Sobańskim oraz ich córkom i synom za ogromne zaufanie, którym nas obdarzyli i za ten ciepły klimat, który wnieśli w te festiwalowe dni. Dziękuję całej ekipie Gościńca Sobańskich za wszelką pomoc oraz ten uśmiech, którym nas obdarzali każdego dnia.

 

Osobne podziękowania kieruję na ręce Mecenasa Festiwalu - Marii Suplickiej, wójt gminy Gniezno; Arturowi Hańczakowi, wójtowi gminy Mieleszyn - Patronowi Samorządowemu Festiwalu, Starstwu Powiatowemu w Gnieźnie, które było Partnerem Festiwalu, Barbarze Borowskiej, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie - za bycie Mecenasem Fundacji.

 

Dziękuję ks. Andrzejowi Januchowskiemu, proboszczowi parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Modliszewku za możliwość nocnego zwiedzania tej pięknej i tajemniczej świątyni. 

 

Festiwal nie przyciągnąłby wielu uczestników gdyby nie zacne grono prelegentów, którzy przyjęli moje zaproszenie i pojawili się w pałacu w Czerniejewie. Podziękowania płyną do: Magdaleny Woch, Jolanty Marii Kalety, Elżbiety Szumskiej, Karoliny Zalewskiej, Janusza Skowrońskiego, Antoniego Łęszczaka, Dariusza Szymanowskiego, Jacka Podemskiego, Dariusza Garby, Pawła Beckera, dr Andrzeja Prinke, Krzysztofa Krzyżanowskiego i Sebastiana Mazurkiewicza.

 

Dziękuję Wam za wykłady i za te wspólnie spędzone festiwalowe  dni. I za te „nocne Polaków rozmowy”, które zapewne wkrótce zaowocują ciekawymi projektami historycznymi w naszym regionie!

 

Dziękuję również naszym gościom, nie prelegentom, z którymi już w niedalekiej przyszłości realizować będziemy ciekawe projekty: prof. dr hab. Małgorzacie Sekułowicz z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu; Iwonie Wiśniewskiej, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Łubowo i Sebastianowi Bartkowskiemu z Instytutu Filmowego Unisławskiego Towarzystwa Historycznego. 

 

Wielkie słowa podziękowania kieruję również do wszystkich uczestników Festiwalu, którzy - mimo fatalnej pogody (padający non stop deszcz) i katastrofalnej powodzi na południu Polski (skąd dojechało wielu uczestników Festiwalu, ale też wielu odwołało przyjazd) - zdecydowali się ten weekend września spędzić w Gościńcu Sobańskich w Modliszewku. Festiwal była dla Was i bez Was nie miałby on racji bytu! Dziękuję że przyjechaliście do nas z takich miejscowości jak: Kraków, Pobiedziska, Gniezno, Łódź, Cieszyn, Bydgoszcz, Pawłowo Skockie, Warszawa, Opole, Trzemeszno, Konin, Żnin Gdańsk, Janowiec Wielkopolski, Wrocław, Wałbrzych, Lądek Zdrój,  Toruń, Gorzów Wielkopolski, Sulejówek, Wąbrzeźno, Kalisz, Wągrowiec, Piła, Szczecin oraz z kilku miejscowości leżących na terenie gminy Gniezno (m.in. Modliszewko, Modliszewo, Mnichowo, Szczytniki Duchowne, Zdziechowa, Jankowo Dolne, Janina i Dębowiec). Dziękuję za Waszą obecność i zapraszam za rok!

 

Uff… Mam nadzieję, że o nikim nie zapomniałem… V Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” pod hasłem „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone” przeszedł już do historii. 

 

A już dzisiaj rozpocząłem przygotowania do szóstej edycji Festiwalu, która odbędzie się w 2025 roku. Dzisiaj mogę zdradzić, że mamy trzy propozycje miejsc na organizację tego wydarzenia. Znajdują się one na terenie gminy Łubowo, Mieleszyn i Kiszkowo. Gdzie ostatecznie zawitamy, o tym poinformujemy do końca tego roku.

 

Lista prelegentów zaczyna się już powoli wypełniać (będzie wiele nowych twarzy), atrakcje dodatkowe już się rodzą…

A jaka będzie tematyka? VI Festiwal poświęcony będzie…tajemnicom, podróżom i literaturze… Więcej szczegółów już wkrótce…

 

Wszystkich którzy chcieliby współtworzyć z nami przyszłoroczny Festiwal zapraszam do współpracy!

 

Szczegółowa relacja z tegorocznego Festiwalu już wkrótce na naszym portalu Pojezierze24.pl.

 

Karol Soberski
Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022