Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

13/02/2022

Wielki sukces projektu „Pałace Tajemnic”!

Dzisiaj około południa zakończyła się pierwsza edycja Zlotu Miłośników Historii „Pałace Tajemnic” w Zdziechowie! Zlot zakończył się pełnym sukcesem organizacyjnym i programowym. Projekt, który jest moim autorskim pomysłem, okazał się strzałem w dziesiątkę! Patronat nad zlotem sprawowała Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno. Kolejne spotkanie już od 1 do 3 kwietnia w Łagiewnikach Kościelnych! Projekt to idealna promocja atrakcji turystycznych gmin powiatu gnieźnieńskiego.

 

Dzisiaj zakończył się I Zlot Miłośników Historii „Pałace Tajemnic”, który od piątku odbywał się w Zdziechowie w gminie Gniezno. Na trzydniowe spotkanie przyjechali uczestnicy z całej Polski: Kostrzyn nad Odrą, Poznań, Bydgoszcz, Czaplinek, Płock, Kleszczewo, Koło, Bydgoszcz, Polkowice, Łask, Łódź, Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Murowana Goślina, Lubin, Wrocław, Rogoźno, Rydzyna, Żary, Toruń, czy Włocławek. Ich bazą była hala widowiskowo-sportowa znajdującej się przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Zdziechowie.

 

„Pałace Tajemnic” to przedsięwzięcie skierowane do wszystkich miłośników historii: poszukiwaczy, regionalistów, czytelników książek historycznych i tych pasjonatów historii, którzy lubią zasiąść na widowni i posłuchać ciekawych prelekcji! Takiego projektu jeszcze w Polsce nie było! Efektem projektu ma być m.in. wzbogacenie wiedzy o danym pałacu dzięki poszukiwaniom terenowym, ubogacenie w zabytki lokalnych muzeów lub izb pamięci, powstanie książek o dziejach danej rezydencji, cykl ciekawych prelekcji, edukacja młodego pokolenia oraz integracja środowiska poszukiwaczy.
 

W ramach tego projektu czekają nas niezwykłe przygody, emocje, wspaniałe pałace i dwory, nietuzinkowe spotkania z prelegentami (pisarze, odkrywcy, podróżnicy), przypałacowe parki i akweny pełne zagadek i skarbów, które trzeba będzie odszukać i… kilka niezapomnianych weekendów w cieniu tajemniczych rezydencji!


Każdy z uczestników otrzymał pakiet gadżetów promujących nasz region, a wielu przed przybyciem do Zdziechowy zwiedzało Gniezno i okolice. Nie można zamarzyć sobie lepszego sposobu na promocję naszej „małej Ojczyzny”.
 

Zlot został zainaugurowany w piątek o godz. 18.00. Otworzyli go: Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno, Karol Soberski i Radosław Herman.


W programie trzech dni spędzonych w Zdziechowie było: w piątek nocne zwiedzanie, z przewodnikiem K. Soberskim, Zdziechowy i jej pałacu (wzięło udział ponad 140 osób); w sobotę zwiedzanie gorzelni w Mielnie (60 osób), gdzie przewodnikiem był Zbigniew Kaczmarek, tamtejszego pałacu i dębów mielińskich oraz warsztaty i zajęcia edukacyjne dla poszukiwaczy (50 osób), a także trzy prelekcje (Roberta Gawła, Karola Soberskiego i Radosława Hermana) dla ponad 100 osób, które były dostępne dla mieszkańców regionu. W niedzielę z kolei ci uczestnicy, którzy mogli jeszcze zostać, zapoznali się z historią zagazowania tysięcy pacjentów szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie.
 


W sumie z naszego trzydniowego programu w Zdziechowie skorzystało blisko 400 osób.


Czytaj więcej tutaj

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022