Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

07/06/2024

Wielkie spotkanie miłośników historii i zaginionych dzieł sztuki!

Czas biegnie… Już tylko 14 tygodni zostało do jubileuszowego, V Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, w ramach którego w tym roku odbędzie się II Międzynarodowa Konferencja pod hasłem „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone”. To będzie bezprecedensowe wydarzenie w naszym kraju! W trakcie Konferencji będziemy rozmawiać o wydarzeniach związanych z II wojną światową, ale też o okresie międzywojennym i powojennym, o rabowaniu przez Niemców i Sowietów dzieł sztuki, o ich ukrywaniu przez muzealników i właścicieli ziemskich, o tym, co udało się odnaleźć, ocalić, a co jeszcze jest uznane za zaginione...

 

Mam jeszcze w pamięci ten piękny 24 dzień września 2023 r., gdy ostatni uczestnicy opuszczali gościnne mury pałacu w Czerniejewie gdzie odbyła się I Międzynarodowa Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” organizowana w ramach IV Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”.

 

Ubiegłoroczna edycja Festiwalu, jak i trzy poprzednie w 2019 r, 2021 i 2022 roku okazały się wielkim sukcesem i pokazały, że potrzeba w naszym kraju takiego wydarzenia gromadzącego miłośników historii z różnych stron Polski i Europy.

 

Już 14 września powitam Was już na V edycji Festiwalu Historycznego, w ramach którego w tym roku odbędzie się II Międzynarodowa Konferencja pod hasłem „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone” odbędzie się 14 i 15 września 2024 r. w Gościńcu Sobańskich w Modliszewku koło Gniezna.

 

- Nieodłącznym elementem wszystkich wojen jest grabież. I to nie tylko ta dokonywana od zarania dziejów przez zwykłych żołnierzy na podbitych terenach, ale także ta zorganizowana, instytucjonalna, prowadzona przez organizacje państwowe najeźdźców i realizująca ich polityczne zamierzenia. Wówczas bowiem grabież dotyczy nie tylko prostych dóbr materialnych, ale także wszelkiego rodzaju dóbr kultury, a zwłaszcza tych, które mają wpływ na morale podbijanych narodów – czytamy w książce Bogusława Wróbla „Ukryte skarby”.  

 

I w trakcie Konferencji będziemy rozmawiać o wydarzeniach związanych z II wojną światową, ale też o okresie międzywojennym i powojennym, o rabowaniu przez Niemców i Sowietów dzieł sztuki, o ich ukrywaniu przez muzealników i właścicieli ziemskich, o tym, co udało się odnaleźć, ocalić, a co jeszcze jest uznane za zaginione... 

 

O czym jeszcze będzie Konferencja?

Kochasz pałace i dwory, ich skarby i dzieła sztuki, ale nie wiesz co się z nimi stało po 1945 roku? Interesujesz się losami zabytków gromadzonych w muzeach, po których wszelki ślad ginie we wrześniu 1939 roku? Chcesz wiedzieć gdzie znikały i były ukrywane dzieła sztuki, które przez wieki kolekcjonowali polscy i niemieccy właścicieli ziemscy? Zastanawiasz się, jaki los spotkał zbiory wielkich, ale też tych mniejszych, przedwojennych kolekcjonerów dzieł sztuki? Chcesz usłyszeć opowieści osób, które w ostatnich latach uczestniczyły w odkrywaniu zaginionych kilkadziesiąt lat temu zabytków? O tym będzie to wydarzenie!

 

Już 14 i 15 września w Gościńcu Sobańskich w Modliszewku koło Gniezna odbędzie się dwudniowa II Międzynarodowa Konferencja pod hasłem „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone”, której pomysłodawcą i organizatorem jest Karol Soberski.

 

W ramach Konferencji odbędą się prelekcje znanych i lubianych historyków, muzealników eksploratorów, antykwariuszy, konserwatorów dzieł sztuki, archeologów, pisarzy, archiwistów, i dziennikarzy z Polski i Europy! Nie zabraknie też stoisk z książkami opowiadającymi o skarbach i tajemnicach oraz stoisk z rękodziełem!

 

W gronie tych, co zadeklarowali swój udział są m.in.

 • Jolanta Kaleta

 • Elżbieta Szumska

 • Małgorzata Jackiewicz-Garniec

 • Magdalena Woch

 • Karolina Zalewska

 • Karol Soberski

 • Antoni Łęszczak

 • Adam Orzechowski

 • Dariusz Garba

 • Piotr Maszkowski

 • Paweł Becker

 • Krzysztof Krzyżanowski

 • Sebastian Mazurkiewicz

 • Jacek Podemski

 

Ponadto prowadzone są rozmowy z kilkoma innymi, pisarzami, historykami i innymi znawcami tematów ziemiańskich.

Ostateczną listę prelegentów i tematów Konferencji przedstawimy za kilka dni.

 

Inne atrakcje Konferencji

Wkrótce poinformujemy również o dodatkowych atrakcjach wrześniowej Konferencji, o możliwości wystawienia swoich stoisk z książkami i rękodziełem.

 

Przedstawimy także sylwetki osób, które w tym roku poprowadzą Konferencję.

 

Pomysłodawcą i organizatorem Konferencji jest Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, który od blisko 20 wielu lat popularyzuje dzieje ziemiaństwa i wydarzeń II wojny światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.

 

Kup wejściówkę!

Informujemy, że Komitet Organizacyjny Konferencji zdecydował, że ceny wejściówek w przedsprzedaży będą wyglądać następująco:

 

 • I pula – od 28 maja do 31 lipca – 50 zł na dwa dni Konferencji

 • II pula – 1 sierpnia do 31 sierpnia – 60 zł na dwa dni Konferencji

 • III pula – od 1 do 13 września – 70 zł na dwa dni Konferencji

 

Natomiast w dniach Konferencji, 14 i 15 września wejściówki będą w następujących cenach:

 • 14 września – 50 zł – tylko na sobotę

 • 15 września – 30 zł – tylko na niedzielę

 

Wejściówki na Konferencję można nabywać - w przedsprzedaży: poprzez formularz dostępny tutaj

 

Ilość miejsc ograniczona!!!

 

WAŻNE: - dzieci do lat 7 – wejście bezpłatne

 

UWAGA! Wejściówki niewykorzystane nie podlegają możliwości zwrotu!

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022