Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista
To będzie bezprecedensowe wydarzenie w naszym kraju! Już 23 i 24 września z pałacu w Czerniejewie w Wielkopolsce odbędzie się I Międzynarodowa Konferencja pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”. Celem Konferencji jest przywrócenie pamięci o ziemiaństwie, które jest zapomniane i wymazane z kart historii, oraz popularyzacja ich dziejów, wydarzeń i ludzi wywodzących się z tego środowiska. Od dzisiaj można już nabywać wejściówki na Konferencję.
Pomysłodawcą i organizatorem Konferencji jest Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, który nie ma żadnych związków z ziemiaństwem (nie licząc faktu, że urodził się w pałacu), ale który od blisko 20 wielu lat popularyzuje dzieje ziemiaństwa na pograniczu Wielkopolski i Kujaw.
Konferencje będzie bezprecedensowa właśnie z tego względu, że za jego organizacją stoi osoba nie związana ze środowiskiem ziemiańskim w Polsce. Konferencja będzie kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” (organizowanego przez K. Soberskiego i jego Fundację w 2019 r., 2021 r. i 2022 r.). I będzie to pierwsza taka konferencja w Polsce i ma być organizowana co roku. Celem Konferencji jest przywrócenie pamięci o ziemiaństwie, które jest zapomniane i wymazane z kart historii, oraz popularyzacja ich dziejów, wydarzeń i ludzi wywodzących się z tego środowiska. Czyli coś, czego nie ma w szkołach.
- W sensie materialnym dwór skończył się nieodwracalnie razem z II wojną światową i żadne reanimacyjne próby prawdziwego życia mu nie zwrócą. Została przerwana cywilizacyjna ciągłość, a to, czego nie zniszczyła nienawiść sprzężona z głupotą, jest tylko wspomnieniem, czasem nawet muzeum dworu, ale nie jego istotą. Jednak bardzo krzepiąca pozostaje myśl, że dwór i wszystko, co z nim związane, istniał jeszcze niedawno w realnej rzeczywistości, że mimo metodycznie przeprowadzonej zagłady pozostało wielu ludzi, którzy noszą go w sobie, że udało im się jego ideę zaszczepić dzieciom, a także postronnym, których przodkowie nigdy we dworze nie mieszkali – napisała Joanna Sypuła-Gliwa w książce „Dwór, pejzaż okaleczony” (wydanej w 2007 r.), pisarka zaproszona do udziału we wrześniowej Konferencji.
Konferencja będzie też zaczątkiem pewnego projektu historycznego, którego realizację już wkrótce ogłosi K. Soberski, projektu związanego z Wielkopolską i Kujawami, projektu dotyczącego lat 1795-1948.
Konferencja skupiać się będzie głównie na ziemiaństwie Wielkopolski i Kujaw, ale chcę ma pokazać ziemiaństwo w innych regionach Polski, także ziemiaństwo na Kresach oraz związki ziemian z Europą. W ramach konferencji odbędą się prelekcje zarówno o historii ziemiaństwa, o dziejach pałaców i dworów, o skradzionych dziełach sztuki, o obyczajach świątecznych w majątkach ziemskich, o współczesnych problemach potomków dawnych właścicieli ziemskich i o wszystkim tym, co związane jest z ziemiaństwem polskim i na ziemiach polskich.
W ramach Konferencji odbędą się prelekcje znanych i lubianych historyków, eksploratorów, archeologów, pisarzy i dziennikarzy z Polski i Europy, będą wystawy i panele dyskusyjne! Nie zabraknie też stoisk z książkami opowiadającymi o pałacach i dworach oraz stoisk z rękodziełem!
W ramach I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” zaplanowanych będzie kilkanaście prelekcji. W gronie prelegentów są osoby, które już wcześniej gościły na Festiwalach Historycznych, ale też grono nowych prelegentów z Polski i Europy.
Wśród prelegentów, którzy już potwierdzili swoją obecność są:
Karol Soberski, organizator Konferencji, opowie o wybitnych właścicielach ziemskich i ich tajemnicach z pogranicza Wielkopolski i Kujaw
dr Agnieszka Fulińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, która opowie o związkach ziemiaństwa z dworami europejskimi;
Magdalena Woch, kierownik Działu Muzealno-Edukacyjnego Zamku Książ, która opowie o najsłynniejszej mieszkance Zamku Książ – księżnej Daisy;
Anna Mieszczanek, dziennikarka, autorka internetowego cyklu „Powracanie ziemian”, pisarka – autorka świetnej książki pt. „Przedwojenni. Zawsze był jakiś dwór. Historie ziemian”, która opowie o dziejach rodu Skórzewskich;
Marzena Jaworska, kierownik Działu Naukowego Muzeum Sportu i Turystyki z Warszawy która opowie o pewnym niezwykłym majątku ziemskim w Małopolsce;
Paweł Becker, historyk z Wąbrzeźna, który opowie o dziejach ziemiaństwa na Pomorza Nadwiślańskiego;
Antoni Łęszczak, historyk i eksplorator, którego prelekcja będzie poświęcona wnętrzom pałaców i dworów;
Dariusz Garba, historyk mieszkający w Niemczech, badacz wojenny zajmujący się tajemnicami III Rzeszy, szczególnie Zamku w Poznaniu;
Sebastian Mazurkiewicz, dyrektora Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich, który opowie o historii rodu Ponińskich z Wrześni.
Krzysztof Krzyżanowski, pisarz, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii - poprowadzi panel dyskusyjny pt. „Utracone decorum, czyli grabież dóbr kultury z majątków ziemskich”.
Paulina Maciejewska, ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, a zawodowo zajmuję się fotografią. Autorka blogu „Pałacowym Szlakiem” w którym łączę swoje dwie pasje – fotografię oraz zamiłowanie do architektury rezydencjonalnej.
Oprócz wspomnianych prelegentów, którzy już potwierdzili swoją obecność, zaproszenia do udziału w Konferencji zostały skierowane do następujących osób:
Joanna Sypula-Gliwa, absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, przez wiele lat mieszkająca w Australii, znawczyni tematów ziemiańskich, autorka wyjątkowej książki „Dwór, pejzaż okaleczony”;
Gizela Chmielewska, pisarka, autorka niezwykłych książek m.in. „Gniazdo zastępcze” czy „Kropla goryczy” opowiadających o losach rodów ziemiańskich na Kresach Wschodnich;
Łukasz Kazek, dziennikarz i popularyzator historii, autor książek, prezenter telewizyjny i gospodarz popularnego kanału History Hiking na platformie YouTube. Prowadzący programy m.in. „Kwatery Hitlera” na Discovery Channel, „Na tropie Złotego Pociągu” (Canal + Discovery) czy hit ubiegłego roku „Dolny Śląsk: Zaginione skarby” na HISTORY Channel, który opowie o ukrywaniu dzieł sztuki w zamkach i pałacach na Dolnym Śląsku;
Wiesław Kaczmarek, muzeolog, działacz społeczny; od 2015 dyrektor Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy, autor kilku książek z zakresu zabytków i dziedzictwa kultury polskiej;
dr Robert Kudelski, badacz i autor publikacji poświęconych eksploracji oraz stratom wojennym w zakresie dóbr materialnych i zbiorów sztuki. Jest autorem książek: „Tajemnice nazistowskiej grabieży polskich zbiorów sztuki”, „Zaginiony konwój SS”, „Merkers – skarbiec III Rzeszy”, „Zrabowane skarby” czy „Zaginiony Rafael”. R Kudelski jest też twórcą serwisu eksplorator.com.
Ponadto prowadzone są rozmowy z kilkoma innymi, pisarzami, historykami i innymi znawcami tematów ziemiańskich.
Ostateczną listę prelegentów i tematów Konferencji przedstawimy na początku kwietnia.
W trakcie trwania Konferencji przewidziano również kilka wystaw. Jedną z nich będzie wystawa ołowianych znaków pieczętnych (plomb) z kolekcji Aleksandra Wielgórskiego „Plombarium”. Ekspozycja przeniesie nas do niesamowitego świata ukrytego w tych małych reliktach historii. Przeniesiemy się w przeszłość, poznając historię ludzi najróżniejszych narodowości, profesji oraz wyznań. Poznamy przeszłość Polski oraz świata na podstawie przedmiotów, które przez wieki towarzyszyły ludzkości zarówno w codziennym życiu, jak i w przełomowych wydarzeniach historycznych. Przekonamy się, ile cennych informacji możemy wyczytać z kawałka ołowiu i czy przedmioty, na pozór tak proste, mogą być traktowane jako źródło historyczne. Ponad 1000 wyselekcjonowanych oraz skatalogowanych eksponatów będzie dostępne dla Państwa do wspólnych badań historii.
Inną wystawą będzie ekspozycja pt. „Zagadkowi arystokraci” - wystawa portretów najbardziej tajemniczych właścicieli ziemskich z pogranicza Wielkopolski i Kujaw autorstwa malarki Danuty Weber.Danuta Weber – magister pedagogiki, studia ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Była wieloletnim pedagogiem w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie. Urodzona Gnieźnianka, z wyboru Poznanianka. Z powołania i pasji dusza artystyczna i poszukująca. Swoje inspiracje artystyczne czerpie z życia codziennego i obserwacji przyrody, ludzi, przedmiotów użytkowych. Pierwsze rysunki i obrazy tworzyła spontanicznie, kierując się w swojej pracy malarstwem intuicyjnym. Od 2010 r. swoją twórczość malarską kształtowała i doskonaliła podczas warsztatów plastycznych w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Uczestniczyła w licznych plenerach, kursach oraz zajęciach indywidualnych. Kolejnym etapem jej twórczości były i są zajęcia w Fundacji „Serdecznik” w Poznaniu, gdzie wzbogaca swój warsztat malarski o nowe techniki. We wrześniu 2018 r. w Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie „Parasolo” w Gnieźnie odbył się wernisaż prac D. Weber, ukazujący różnorodność twórczości artystki.
Więcej o tych wystawach, jak i innych, które planujemy, już wkrótce!
Od dzisiaj – w przedsprzedaży – można już nabywać wejściówki na I Międzynarodową Konferencję pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która 23 i 24 września odbędzie się w pałacu w Czerniejewie.
Cena wejściówki w przedsprzedaży (do 30 czerwca 2023 r.) wynosi: 50 zł od osoby na dwa dni Konferencji.
Wejściówki można nabyć poprzez formularz dostępny tutaj
Ilość miejsc ograniczona!!! WAŻNE: - dzieci do lat 7 – wejście bezpłatne.
UWAGA! Wejściówki niewykorzystane nie podlegają możliwości zwrotu!
(źródło: pojezierze24.pl)
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022