Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

05/07/2023

Z powiatu chodzieskiego do pałacu w Czerniejewie

Grupa 24 osób z Koła Gospodyń Wiejskich z Nowego Brzeźna w gminie Budzyń w powiecie chodzieskim zwiedzała dzisiaj – na specjalne zamówienie – pałac w Czerniejewie. Okazją było 60-lecie istnienia KGW z Nowym Brzeźnie. Przewodnikiem po rezydencji był Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, niezależny badacz lokalnej historii, pisarz i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Było to kolejne z serii kilku takich zwiedzań, które odbędą się w tym roku.

 

Punktualnie o godz. 13.00 grupa 24 osób z Koła Gospodyń Wiejskich z Nowego Brzeźna w gminie Budzyń w powiecie chodzieskim rozpoczęła dzisiaj poznawanie dziejów pałacu w Czerniejewie, architektury obiektu, jak i tajemnic, które skrywa rezydencja.
 

Gości w pałacu powitała Kinga Ciesielczyk, menadżer pałacu w Czerniejewie, która przedstawiła przewodnika. Po niej Karol Soberski przybliżył historię miasta Czerniejewa i okoliczności budowy pałacu.


Następnie uczestnicy zwiedzania swoją wędrówkę zaczęli od oranżerii, skąd przeszli do Sypialni Hrabiego i Saloniku Hrabiego. Później przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej, a na koniec zeszli do podziemi pałacowych.


W trakcie blisko 2-godzinnego zwiedzania K. Soberski przekazał informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej! Była też mowa o współczesnych gwiazdach kina, muzyki, fotografii, polityki czy estrady dla których pałac w Czerniejewie jest ulubionym miejscem w Polsce, jak również o filmach czy teledyskach kręconych w scenerii zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie.


Uczestnicy zwiedzania zachwyceni byli przede wszystkich architekturą pałacu, jego wnętrzami, meblami a także bogatymi dziejami rezydencji.


Na koniec chętni mogli nabyć książkę „Perła Wielkopolski. Pałac w Czerniejewie” autorstwa Marina Kwiatkowskiego i Krzysztofa Chomicza oraz książki K. Soberskiego, zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.
 

Stowarzyszenia, klubu seniora, firmy czy inne grupy formalne chcące zwiedzić pałac w Czerniejewie – na specjalne zamówienie - powinny kontaktować się z pałacem w Czerniejewie: tel. 662-267-696

 

Fotorelacja do obejrzenia tutaj

 

(źródło: Pojezierze24.pl)

 

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022