Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista
Gminny Ośrodek Kultury w Rogowie wypełnił się dzisiaj atmosferą lat 20. i lat 30. XX wieku. Wszystko za sprawą spotkania z pisarzem Karolem Soberskim zatytułowanym „Bankierzy Tajemnic. Zagadki pałaców okolic Rogowa”. Przez blisko 2 godziny K. Soberski opowiadał zahipnotyzowanej publiczności o majątkach ziemskich z okolic Rogowa, z pogranicza Wielkopolski i Kujawsko-Pomorskiego. Gość spotkania przedstawił również wiele niepublikowanych wcześniej fotografii z okresu międzywojennego, jak również wiele nieznanych wcześniej informacji z życia arystokracji tego regionu.
Gminny Ośrodek Kultury w Rogowie – w ramach wernisażu wystawy fotograficznej „Ślady” Radka Jaworskiego (relacja z otwarcia wystawy już wkrótce) – zaprosił dzisiaj na spotkanie z pisarzem Karolem Soberskim zatytułowane „Bankierzy Tajemnic. Zagadki pałaców okolic Rogowa”. W jego trakcie, kilkudziesięciu uczestników spotkania, którzy przybyli do Rogowa mimo niesprzyjającej pogody, przenieśli się w świat o którym Ludmiła Warzecha śpiewała: „Lata dwudzieste lata trzydzieste kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem, zapachem dawno już zwiędłych bzów, poezją skrytą wśród zwykłych słów...”
Gości powitała Anna Jarecka, dyrektor GOK w Rogowie, która przedstawiła K. Soberskiego i wprowadziła przybyłych do ośrodka kultury w tematykę prelekcji.
Następnie Karol Soberski zabrał uczestników w świat, który przestał istnieć 1 września 1939 roku... W świat ziemiaństwa okolic Rogowa, ale przede wszystkim w tajemniczy i nieznany świat majątków Mielno, Popowo Podleśne, Kołdrąb i Popowo Ignacewo, świat niezwykłych postaci pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, ważnych dla naszego regionu, a dzisiaj zapomnianych. Świat ważnych wydarzeń dla regionu z okresu międzywojennego, wydarzeń o których dzisiaj nikt nie pamięta. Świat pięknych pałaców i dworów odwiedzanych przez najważniejsze osobowości lat 20. i 30. oraz w świat dzieł sztuki, unikatowych zabytków, świat skarbów i tajemnic związanych z właścicielami ziemskimi i ich majątkami…
Nie zabrakło też dramatycznych wydarzeń związanych z arystokracją w czasie II wojny światowej oraz ich powojenne losy... A wszystko to było ilustrowane niepublikowanymi nigdy wcześniej, unikatowymi fotografiami z okresu międzywojennego, bezcennymi dokumentami z tamtych lat, wyjątkowymi listami czy dziełami sztuki odnalezionymi przez Karola Soberskiego.
Na koniec spotkania był czas na pytanie od publiczności, które dotyczyły zarówno majątków o których opowiadał K. Soberski, jak również innych majątków z Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.
Później była również możliwość indywidualnych rozmów. Jedna z nich była dla K. Soberskiego wyjątkowo ciekawa, ponieważ jeden z uczestników spotkania przekazał niezwykle ciekawą historię związaną z Mielnem, rodem von Wendorff i wydarzeniami z II wojny światowej!
Chętni mogli też nabyć książki K. Soberskiego, jak i zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię. Był również czas na pyszną kawę i słodkości zaserwowane przez dyrekcję GOK w Rogowie.
Fotorelacja ze spotkania do obejrzenia tutaj
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022