Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

02/03/2023

Zapraszamy na I Rajd Pieszy Śladami Świadków Historii!

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” zaprasza na I edycję Rajdu Pieszego Śladami Świadków Historii, który odbędzie się w sobotę 11 marca! Każdy rajd będzie organizowany ku pamięci jednego z lokalnych świadków historii. Pierwszy poświęcony jest osobie zmarłego w ubiegłym roku Pana Henryka Pujanka (ur. 3 lipca 1932 r.), który przez blisko 40 lat był gajowym w lasach Nadleśnictwo Gniezno, ale przede wszystkim był świadkiem historii dramatycznych wydarzeń z II wojny światowej. Rajd wyruszy z Nowaszyc, gdzie mieszkał Pan Henryk i poprzez Przysiekę i Popowo Ignacewo, trasa poprowadzi nas z powrotem do Nowaszyc.

 

– Nasza Fundacja przez ostatnie lata sześciokrotnie zorganizowała Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego, zmarłego w 2013 r. regionalisty z Kłecka. W tym roku uznaliśmy jednak, że czas na zmiany i upamiętnianie innych zacnych osób z naszego regionu. Stąd pomysł na coroczny Rajd Pieszy Śladami Świadków Historii. Pierwsza edycja tego rajdu odbędzie się w sobotę, 11 marca – mówi Karol Soberski, prezes zarządu Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. – Podczas pierwszej edycji chcemy wspominać postać zmarłego 31 maja 2022 r. Pana Henryka Pujanka, który przez blisko 40 lat był gajowym w lasach Nadleśnictwo Gniezno, ale przede wszystkim był świadkiem historii dramatycznych wydarzeń z II wojny światowej. Przebogate wspomnienia Pana Henryka związane z historią przedwojenną, czasami II wojny światowej oraz tym, co działo się w regionie, który zamieszkiwał, zawarłem w trzech moich książkach: „Skarb Dziedzica” (wydanej w 2016 r.), „Zapomniana zbrodnia” (w 2017 r.) a także na kartach książki „Złoto Dziedzica” (wydanej w 2018 r.). Jego wspomnienia bardzo wzbogaciły wiedzę o tych wydarzeniach. Był niezwykłym świadkiem historii, który chętnie dzielił się swoją wiedzą – dodaje.
 

I Rajd Pieszy Śladami Świadków Historii rozpocznie się w sobotę, 11 marca o godz. 10.00 w Nowaszycach. Trasa rajdu powiedzie uczestników z Nowaszyc nad Kanał Dębina, gdzie poznamy historię człowieka, który 33 lata spędził w ziemiance nad tym Kanałem.


Dalej powędrujemy do Przysieki, poznając po drodze historię XVIII-wiecznej karczmy i wsi, których już nie ma. Z Przysieki trasa powiedzie do Popowa Ignacewa, a stamtąd „aleją wiśniową” i Traktem Napoleońskim powrócimy do Nowaszyc, gdzie na uczestników czekać będzie poczęstunek.


Całość trasy to około 7 km. 


Warunki uczestnictwa

Warunkiem uczestnictwa w rajdzie jest potwierdzenie – do poniedziałku, 6 marca do godz. 16.00 – swojego udziału na adres mailowy: fundacjahistoryczna@post.pl (prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon i ilość zgłaszanych osób). W mailu zwrotnym podamy numer konta na który należy dokonać wpłaty wpisowego.


Wpisowe wynosi 10 zł od osoby – pieniądze zostaną przeznaczone na posiłek po zakończeniu rajdu. Pieniądze należy wpłacać tylko i wyłącznie na konto podane w mailu zwrotnym..


Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504. Rajd odbędzie się bez względu na pogodę.


Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022