Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista

17/07/2023

Będzie Centrum Wsparcia, Kongres, Piknik Integracyjny...

Dzisiaj, jako przewodniczący Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Gnieźnie, spotkałem się z Piotrem Gruszczyńskim, starostą gnieźnieńskim, by omówić kilka spraw, ważnych dla samej Rady, jak i organizacji pozarządowych w powiecie gnieźnieńskim. Rozmawialiśmy o wszystkich tych propozycjach, o których wspomniałem na posiedzeniu Rady 26 czerwca, kiedy to zostałem wybrany przewodniczącym.

 

Pierwszym tematem który omówiliśmy była lokalizacja Powiatowego Centrum Wsparcia dla Organizacji Pozarządowych. Starosta, podobnie jak Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego, uważa, że potrzebne jest takie miejsce i zaproponował, by takie Centrum Wsparcia ruszyło po wakacjach w budynku należącym dawniej do Komendy Powiatowej Policji, obecnie do Starostwa Powiatowego, na rogu ulicy Jana Pawła II i ul. Sienkiewicza.
 

W ramach Centrum będą m.in. bezpłatne porady prawnika (raz w miesiącu), będzie także do dyspozycji specjalista, który pomoże i doradzi w wypełnianiu wniosków o różnego rodzaju granty, będą też dyżury członków Rady. Więcej o szczegółach działania Powiatowego Centrum Wsparcia dla Organizacji Pozarządowych już wkrótce.


Kolejny punkt to mój pomysł, by jesienią tego roku zorganizować Kongres Organizacji Pozarządowych Powiatu Gnieźnieńskiego. Spotkanie będzie miała przede wszystkim cel informacyjny, czyli omówienie zasad współpracy Rady Działalności Pożytku Publicznego z organizacjami pozarządowymi, kwestie szkoleń, warsztatów, wymiany doświadczeń i wymiany informacji, a także weryfikacja, ile tak naprawdę organizacji pozarządowych (stowarzyszeń i fundacji) czynnie działa na terenie powiatu gnieźnieńskiego.


Kongres, który na przełomie września i października odbędzie się w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, będzie połączony z Piknikiem Integracyjnym dla organizacji pozarządowych z terenu powiatu gnieźnieńskiego.

W rozmowie ze starostą gnieźnieńskim uzgodniliśmy również wysokość budżetu, którym w 2024 roku będzie dysponowała Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego w Gnieźnie. Czy kwota, którą zaproponowałem zostanie ostatecznie zatwierdzona, czas pokaże.


Na koniec poruszyłem sprawę przygotowania co miesięcznego kalendarium wydarzeń przygotowywanych przez organizacje pozarządowe w powiecie gnieźnieńskim. Jak się okazało, są do tego odpowiednie instrumenty i zasoby ludzkie. Takie kalendarium ma ruszyć po jesiennym Kongresie.


– Jestem przekonany, że efekty naszych rozmów uwidocznią się za parę tygodni – podsumował spotkanie starosta Piotr Gruszczyński.


Po prawie 1,5 godzinnej rozmowie ze starostą, spotkałem się dzisiaj także z Moniką Boruszewską, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, z którą doprecyzowaliśmy sprawę m.in. kalendarium wydarzeń i działalności Powiatowego Centrum Wsparcia dla Organizacji Pozarządowych.


Następnie prawie godzinę rozmawiałem z Lidią Łączny, dyrektor Centrum Kultury „Scena to dziwna” i omówiliśmy temat Kongresu Organizacji Pozarządowych Powiatu Gnieźnieńskiego, jak również Pikniku Integracyjnego, który odbędzie się w ogrodach eSTeDe.


***

 

Na ten temat:
Karol Soberski nowym przewodniczącym Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego!

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022