Dziennikarz - Pisarz - Dokumentalista
Nikt nie lubi takich poranków i takich informacji. Dzisiaj rano zadzwonił telefon i usłyszałem informację, że zmarł prof. zw. dr hab. Jerzy Siepak, zasłużony dla gminy Kłecko, miłośnik historii regionu i człowiek, który dla kłeckiej gminy uczynił bardzo wiele na różnych płaszczyznach. I właśnie zamiłowanie do historii gminy Kłecko, w której spędziłem dzieciństwo i młodość, skrzyżowały kilkanaście lat temu nasze drogi. Profesor J. Siepak 14 sierpnia skończyłby 81 lat.
Pana Profesora osobiście poznałem kilkanaście lat temu podczas Gali „Człowiek Roku” organizowanej przez mój ówczesny portal informacjelokalne.pl. Obaj pochodzimy z gminy Kłecko, dlatego znaleźliśmy wspólny temat, czyli dzieje kłeckiej gminy.
Później spotykaliśmy się zazwyczaj po ukazaniu się każdej kolejnej mojej książki o dziejach powiatu gnieźnieńskiego. Spotykaliśmy się zarówno w Gnieźnie (przy pysznej kawie w ogródkach na deptaku), gdzie zawsze dopingował mnie do pisania kolejnych książek, z podziwem wyrażał się na temat moich książek, które czytał i dzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat wydarzeń czy też oób o których wspominam w książkach. Cały czas namawiał mnie, bym pisał więcej książek o dziejach gminy Kłecko.
Ale spotykaliśmy się również w naszym rodzinnym Kłecku, gdzie odbyło się też nasze ostatnie spotkanie. Miało miejsce 22 kwietnia tego roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Kłecko, gdzie w trójkę, z regionalistą Jackiem Molendą, rozmawialiśmy – a jakże – o historii Kłecka i okolic.
Jednak najciekawsze nasze spotkanie odbyło się 26 lipca 2022 roku w pałacu w Zakrzewie. Pan Profesor poprosił mnie o oprowadzenie po tym pałacu i zapoznaniu z dziejami tej rezydencji, jego i jego rodziny. To kilkugodzinne spotkanie na zawsze zapadło już w moją pamięć… I takiego uśmiechniętego Pana Profesora będę pamiętał...
Prof. Jerzy Siepak urodził się 14 sierpnia 1943 r. w miejscowości Czechy koło Kłecka. Jak sam mówił, był „uczniem dyrektora Stanisława Włodarczyka w latach 1950-1957, kiedy uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Kłecku”. Później naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, a następnie ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Chemicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Był profesorem zwyczajnym nauk chemicznych, pracownikiem naukowym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Między innymi był kierownikiem Zakładu Analizy Wody i Gruntów Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie. Był promotorem 13 prac doktorskich, recenzentem 47 prac doktorskich i habilitacyjnych, kierownikiem 5 prac badawczo-naukowych. Był autorem ponad 100 publikacji w języku polskim i angielskim.
Pana Profesora zapamiętam, jako człowieka zawsze wymagającego wobec siebie i innych, człowieka życzliwego, z poczuciem humoru i lubiącego wyzwania. Zawsze uśmiechniętego i pełnego optymizmu. Pana Profesora zapamiętam jako człowieka, który chciał jak najwięcej zrobić dla upamiętnienia dziejów Kłecka i okolic. Miał jeszcze wiele planów związanych z Kłeckiem, w tym planów wydawniczych… Jego marzeniem było powstanie monografii miasta i gminy Kłecko…
Do zobaczenia Panie Profesorze...
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave. Projekt i wykonanie Media Lokalne 2022